Przejdź do treści
Źródło artykułu

Muzeum Lotnictwa Polskiego buduje replikę legendarnego górnopłata

W warsztacie konserwatorskim Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie powstaje od podstaw wyjątkowy egzemplarz samolotu RWD-8. Ten przedwojenny, polski statek powietrzny typu „parasol” już niedługo będzie można podziwiać na nowej wystawie stałej „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne”, której otwarcie w hangarze nr 5 planowane jest na jesień 2025 r.

Budowana replika posiada oryginalny silnik PZInż. Junior 5800cc (4–cylindrowy w układzie odwróconym, chłodzony powietrzem) i choć do czasów obecnych nie zachowała się kompletna dokumentacja konstrukcyjna tego samolotu, dzięki m. im. historycznym zdjęciom, opisom i unikatowym zdolnościom muzealnych konserwatorów, jego wygląd będzie jak najbardziej zbliżony do autentyku.

RWD–8 powstał w latach 30. XX wieku w zakładach na Okęciu. Jego konstruktorami byli: Stanisław Rogalski, Jerzy Drzewiecki i Leszek Dulęba. Oblatany na początku 1933 r. wygrał konkurs na samolot szkoleniowy dla Wojska Polskiego, co było wielkim sukcesem niewielkiej manufaktury RWD.

Czytaj całość artykułu na stronie www.patriotycznykrakow.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony