Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lżejszy, cichszy i mocniejszy - Cirrus Aircraft wprowadza na rynek nowy model: SR22T

Rozpoczynając ósme, coroczne spotkanie COPA (Stowarzyszenie właścicieli i pilotów Cirrusów), Cirrus Aircraft ogłosił wprowadzenie do sprzedaży samolotu Cirrus SR22T – najnowszego modelu w rodzinie tłokowych samolotów kompozytowych.

Model SR22 jest najlepiej sprzedającym się na świecie samolotem czteromiejscowym przez ostatnich 8 lat z rzędu. Główną cechą nowego Cirrusa SR22T jest silnik TSIO-550-K firmy Teledyne Continental Motors (TCM), posiadający podwójne turbodoładowanie. Mocowanie tego silnika zostało zrealizowane jako partnerski projekt inżynierów z TCM i Cirrus Aircraft i obecnie nie jest on dostępny w żadnym innym samolocie będącym w produkcji.
 
Komentując wprowadzenie nowego SR22T, Pat Waddick – Wiceprezes Wykonawczy Cirrus Aircraft powiedział: „Myślenie przyszłościowe, czasem wybiegające o wiele lat do przodu, jest unikatową, charakterystyczną cechą Cirrus Aircraft. Poza cichszą pracą silnika, niższą wagą, płynniejszym zarządzaniem mocą i wieloma innymi ulepszeniami, nowy Cirrus SR22T oferuje klientom doskonałe osiągi dziś i elastyczność wyboru paliwa w przyszłości.”
 
Poza płatowcem najnowszej generacji, ulepszenia konstrukcyjne w SR22T obejmują unikatowe mocowanie silnika TSIO-550-K, w pełni objęte gwarancją produkcyjną TCM, lżejszą i lepiej amortyzowaną przednią goleń, przeprojektowaną maskę silnika ze specjalnymi wlotami i wylotami powietrza dla lepszego chłodzenia.
 
Nowy SR22T posiada również nowy system wentylacji, który pozwala na dogrzanie kabiny o dodatkowe 10°C na każdej wysokości. Finalnie, wszystkie opcje SR22T, standardowe i dodatkowe: system przeciwoblodzeniowy certyfikowany do znanego oblodzenia, klimatyzacja, elektroniczne karty podejścia, wykrywacz wyładowań atmosferycznych, monitoring silnika i wiele innych, idealnie integrują się w ramach kokpitu Cirrus Perspective by GarminTM.
 
Osiągi SR22T także są nieporównywalnie lepsze. Istotne zmiany są widoczne przede wszystkim w lepszych charakterystykach rozbiegu oraz wznoszenia, niższych poziomach hałasu przy starcie i wznoszeniu, wyższej masie użytecznej oraz szybszemu wyhamowywaniu z dużych prędkości.
 
  „Nowy model SR22T jest już dostępny w ofercie w Cirrus Polska. Co więcej, już pod koniec czerwca trafi do polskiego klienta jeden z pierwszych egzemplarzy, zamówiony jeszcze przed oficjalną premierą" ‐ informuje Piotr Długiewicz, Prezes Zarządu Cirrus Polska. "Jestem pewien, że rozbieg skrócony do ledwie 250 metrów przy maksymalnej masie startowej i nowa amortyzacja przedniej goleni idealnie odpowiadają oczekiwaniom polskich klientów, często operujących z lotnisk trawiastych”, dodaje Długiewicz.

Podstawowa cena nowego SR22T to 475 000 USD.
 
Poniżej prezentujemy zestawienie wybranych osiągów Cirrus SR22T.
 
Dystans do startu/dystans do startu nad przeszkodę 15m - 251m/386m
Dobieg - 348m
Wznoszenie - 1 300 ft/min (6.6 m/s)
Maksymalna prędkość przelotowa - 214 KTAS
Masa użyteczna - 477 kg
Zasięg - 1 937 km

CIRRUS AIRCRAFT
Firma jest częścią gobalnego poholio grupy finansowej Arcapita. Cirrus Aircraft jest uznanym od wielu lat liderem w branży lotnictwa ogólnego. Jego kompozytowe modele SR20 oraz SR22 zawierają innowacyjne oraz zaawansowane technologie lotnicze oraz technologie bezpieczeństwa, łącznie z unikatowym systemem CAPS TM - spadochronowym systemem ratunkowym dla całego samolotu. Według stanu na połowę roku 2010, całkowity czas lotu samolotów z serii SR wyniósł ponad 3,5 miliona godzin, a 40 osób zostało uratowanych do dnia dzisiejszego dzięki użyciu, który jest elementem standardowego wposażenia każdego samolotu Cirrus.

Nowa konstrukcja Cirrusa - samolot Cirrus Vision SF-50 jest najbardziej oczekiwanym samolotem typu ”personal jet”. Z liczbą blisko 500 zarezerwowanych pozycji, dostarczy zupełnie nowe rozwiązania w podróżach prywatnych i biznesowych.

Wszystkie samoloty Cirrus są produkowane w USA. Samoloty te sprzedawane są za pomocą własnej sieci sprzedaży w USA, zaś poza USA, tylko za pośrednictwem wyłącznych przedstawicielstw w danym kraju.

W Polsce wyłącznym autoryzowanym przedstawicielstwem Cirrus Aircar jest Cirrus Polska.

Więcej informacji o Cirrus Polska oraz o samolotach Cirrus na stronie www.cirruspolska.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony