MSPO 2020 zgodnie z planem
Wraz z rozwojem sytuacji epidemicznej na świecie i w Polsce, rząd naszego kraju podejmuje odpowiednie kroki mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Od 25 marca 2020 roku obowiązują w Polsce restrykcyjne warunki przemieszczania się i przebywania w grupach.
Targi Kielce na bieżąco wdrażają wszystkie niezbędne działania w celu utrzymania bezpieczeństwa swojego zespołu i partnerów oraz zapewnienia ciągłości świadczonych usług. Zespół Organizacyjny Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego pozostaje dostępny drogą mailową lub telefoniczną.
Data organizacji wystawy MSPO, trzeciej wystawy Europy, po targach w Paryżu i Londynie, od 8 do 11 września 2020 r. pozostaje niezmienna.
– Dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać dotychczasowy poziom wystawy i rzetelnie ją przygotować. Jednocześnie stosujemy się do wszelkich wytycznych rządu. Na bieżąco będziemy informować o rozwoju sytuacji i podejmowanych decyzjach – mówią organizatorzy MSPO.
Salon MSPO 2020 z Brytyjską Wystawą Narodową
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 28 lat, we wrześniu, staje się miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata.
To nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Ważnym elementem Salonu tradycyjnie będzie Wystawa Narodowa tym razem swój potencjał zaprezentuje Wielka Brytania. Partnerem Strategicznym targów MSPO jest Polska Grupa Zbrojeniowa.
Warto przypomnieć ubiegłoroczny sukces MSPO i LOGISTYKI. Salon Obronny w Targach Kielce przeszedł do historii jako wystawa, która zgromadziła 610 firm z 31 krajów świata, w tym 303 firmy polskie. Targi odwiedziło 58 delegacji z 49 państw. Na MSPO 2019 pojawiło się 30,5 tysiąca gości z całego świata, w tym 13 tysięcy podczas towarzyszącego wystawie Dnia Otwartego. Po raz kolejny Salon wizytował również Prezydent RP Andrzej Duda.
W 2020 roku podczas MSPO zobaczymy…
Swój udział w tegorocznej edycji potwierdzili już: MBDA, IAI - Israel Aerospace Industries, ELBIT SYSTEMS, RAFAEL, Rheinmetall, NAMMO, BOEING, Honeywell, RAYTHEON oraz Kongsberg. W 2020 roku na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej zobaczymy śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy będą prezentować także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej, a także niezbędne uzbrojenie jednostek marynarek wojennych. Podczas MSPO 2020 zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znaleźć będzie można również artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.
MSPO czyli merytorycznie o obronności
Salon uzupełniają debaty, konferencje czy seminaria, tylko w 2019 odbyło się ich 38. Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zorganizował Ogólnopolską Konferencję Naukową na której poruszono temat przemysłu obronnego jako głównego podmiotu polityki gospodarczo-obronnej Polski. Odbyło się także seminarium organizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pt. „Polski system kontroli obrotu z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznym”.
Ważne umowy na MSPO
Salon Obronny w Kielcach to nie tylko wystawa najnowszego sprzętu z Polski i zagranicy. To przede wszystkim biznes. W 2019 roku podpisanie listów intencyjnych dotyczących wyposażenia polskiej armii odbyło się w obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Ponadto, porozumienie z brytyjską spółką podpisało MESKO, zapewniając sobie włączenie w globalny łańcuch dostaw MBDA. MESKO otrzymało także pierwsze zamówienia, dotyczące produkcji elementów pocisków różnych typów, budowanych przez MBDA. Są wśród nich rakiety oferowane przez europejski koncern w polskich programach modernizacyjnych. Przeciwlotniczy CAMM jest proponowany w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, a Brimstone – m.in. w projekcie niszczyciela czołgów Ottokar-Brzoza. W obu tych programach MBDA współpracuje z PGZ.
Obronność na najwyższych szczeblach
Tradycją kieleckich targów obronnych są wizyty delegacji zagranicznych. Wystawę odwiedzają przedstawiciele resortów i sił zbrojnych z całego świata zaproszeni przez polskiego Ministra Obrony Narodowej. Warto przypomnieć, że gościem MSPO 2019 była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która w swojej wypowiedzi w trakcie uroczystego otwarcia Wystawy nawiązywała do stuletnich stosunków dyplomatycznych między Polską i Stanami Zjednoczonymi.
mspo - zbrojeniówka na targach militarnych w Kielcach
Brytyjska Wystawa Narodowa po raz drugi
Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 2004 roku są Wystawy Narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowały: Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4 , Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa. W 2020 roku po raz drugi podczas MSPO będzie można odwiedzić Pawilon Brytyjski. Po raz pierwszy Brytyjczycy swój potencjał prezentowali w Kielcach w 2010 roku. Wtedy wystawę narodową otwierał Gerald Howarth, minister ds. strategii bezpieczeństwa międzynarodowego Zjednoczonego Królestwa. Po Wystawie Narodowej USA w 2019 roku, której hitem był model myśliwca F-35 oraz widowiskowy przelot samolotów armii amerykańskiej również Brytyjczycy zapowiadają coś równie spektakularnego.
Dzień Otwarty
Co roku ponad 1000 żołnierzy przygotowuje i zabezpiecza Wystawę Sił Zbrojnych. Wpisana jest ona na stałe w historię MSPO w Targach Kielce. Tradycyjnie już wzorem lat ubiegłych planowany jest Dzień Otwarty, prezentujący szerokiej publiczności potencjał polskiego wojska. Również w tym roku służyć będzie on budowaniu tożsamości narodowej oraz wychowaniu w duchu patriotycznym.
Do tegorocznej edycji MSPO pozostaje 5 miesięcy. Przygotowania trwają. – Mamy nadzieję, że już we wrześniu spotkamy się wszyscy w Targach Kielce – mówią organizatorzy MSPO.
Komentarze