Przejdź do treści
Źródło artykułu

Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych kat. F3B rozegrane

W dniach 3 i 4 czerwca 2023 roku na nowotarskim lotnisku odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych kat. F3B, których organizatorem była sekcja modelarska przy Aeroklubie Nowy Targ.

W sobotę przechodzący zimny front z silnym północno-wschodnim wiatrem utrudniał konkurencję termiczną i pomimo wysokich startów niewielu zawodnikom udawało się osiągnąć maksymalny czas 10-minutowego lotu.

Warunki były bardzo zmienne, ale przez to zawody bardzo ciekawe. W sobotę udało się rozegrać aż 4 rundy - po 3 konkurencje: długotrwałość, odległość i prędkość, w niedzielę jedną rundę i dodatkową prędkość. W tej ostatniej - prędkościowej - bezkonkurencyjny okazał się Wojciech Drzymała z Aeroklubu Stalowa Wola, który kilkukrotnie zrobił czasy w okolicy 15 sekund na 600-metrowej trasie. Warto wspomnieć, że każdy zawodnik musi tym samym modelem zaliczyć 3 konkurencje, może tylko dokładać balast - do prędkościowej jest to nawet 1,4 kg, wtedy waga szybowca wzrasta z 2,2 do 3,6 kg. Przez dwa dni uczestnicy wykonali ponad 140 lotów.

Ostatecznie Mistrzostwa Polski wygrał Arkadiusz Morawski z Aeroklubu Nowy Targ. Drugie miejsce wywalczył Wojciech Drzymała z Aer. Stalowa Wola, a trzecie miejsce zajął Jerzy Mataczyno z Wrocławia. 

Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych kat. F3B były dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony