Przejdź do treści
Źródło artykułu

Misja studencka rakiety NASA – nabór otwarty również dla studentów z Polski

Polscy studenci mają szansę na oblot swoich eksperymentów na rakiecie NASA – trwa nabór do misji rakietowej GHOST. Jest to możliwe dzięki współpracy międzynarodowej prowadzonej przez Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa razem z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Politechniką Gdańską.

GHOST (Grand cHallenge MesOsphere Student rockeT) jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia Grand Challenge Initiative, którego celem jest badanie atmosfery za pomocą rakiet sondujących.

Do udziału w misji GHOST zaproszeni są studenci z 9 państw: Norwegii, Szwecji, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii oraz USA.

Do misji można zgłaszać eksperymenty, które zostaną następnie zintegrowane z rakietą sondującą, wyniesioną na pułap 150-170 km.

Polskie instytucje wspierają GHOST

W projekt włączone są polskie podmioty: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnika Gdańska.

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wykorzystuje w projekcie swoje doświadczenie w lotach suborbitalnych oraz międzynarodowym programie badań atmosfery. W Instytucie rozwijany jest program rakiety ILR-33 BURSZTYN, która z powodzeniem przeszła już trzy testy lotne.

Start misji GHOST

Integracja eksperymentów z rakietą będzie mieć miejsce w sierpniu 2024 roku na terenie Wallops Flight Facility (NASA). Start odbędzie się z kosmodromu Andoya Space Centre w Norwegii w listopadzie 2024 roku.

Zgłoszenia do misji GHOST trwają do 26 maja 2023 roku.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach:
NASA: www.nasa.gov/sounding-rockets/ghost 
Andoya Space: www.andoyaspace.no/what-we-do/student-opportunities/university-projects/the-ghost-mission/

Instytut wraz z partnerami zachęca polskich studentów do udziału w misji GHOST oraz przetestowania swoich pomysłów w środowisku kosmicznym. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony