Przejdź do treści
Źródło artykułu

Minister Buda: Sławosz Uznański poleci w kosmos być może w sierpniu 2024 roku

Liczymy, że w listopadzie br. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podejmie oficjalnie decyzję o misji polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego, który już w sierpniu 2024 r. może polecieć w kosmos – powiedział w sobotę w Łodzi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

8 sierpnia br. ogłoszono, że drugi Polak w historii poleci w kosmos. Potwierdził to wówczas szef MRiT. "Historia dzieje się na naszych oczach. Drugi w dziejach Polski nasz astronauta podejmie się misji kosmicznej. Zaprezentujemy naszego kandydata Sławosza Uznańskiego" – ogłosił prawie dwa miesiące temu Waldemar Buda.

W sobotę, podczas pikniku kosmicznego dla dzieci i młodzieży w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, minister powiedział, że misja Uznańskiego wydaje się być przesądzona.

"Nie mamy +planu B+. Jako naszego kandydata zaprezentowaliśmy Sławosza, to jest nasz najlepszy człowiek, który może polecieć w kosmos. W listopadzie ESA podejmie oficjalnie decyzję o misji drugiego polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego, który już w sierpniu 2024 r. może polecieć w kosmos" – podkreślił Buda.

Polski astronauta nie podaje na razie daty lotu. "Na to będziemy musieli poczekać. To dyskusja z międzynarodowymi partnerami i w tym momencie nie ma oficjalnej daty" – powiedział PAP podczas łódzkiego pikniku Sławosz Uznański.

"Nie mogę się doczekać" – dodał. "Chciałbym być mocno przygotowany do tego lotu" – zaznaczył. "To, co czuję, to duży respekt do tej rakiety, do tej energii tam skomasowanej, która wynosi astronautów na orbitę. Na pewno jest też trochę obaw, ale jest też sporo ekscytacji z mojej strony" – zapewnił.

Astronauta i inżynier Sławosz Uznański jest doktorem elektroniki. Pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Urodził się w Łodzi 39 lat temu, ukończył Politechnikę Łódzką. Europejska Agencja Kosmiczna wybrała Uznańskiego do grupy rezerwowej korpusu astronautów.

Resort rozwoju i technologii latem ogłosił, że w 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu – jak podkreśliło ministerstwo – polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi.

Hubert Bekrycht

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony