Prawie 20 podmiotów należy do Klastra Systemów Bezzałogowych
Prawie 20 podmiotów, w tym firmy produkujące drony oraz dwie rzeszowskie uczelnie, skupia Klaster Systemów Bezzałogowych, który działa na Podkarpaciu. Wśród planowanych wspólnych projektów jest m.in. utworzenie w regionie lądowiska dla bezzałogowców.
Jak poinformował PAP Grzegorz Łobodziński – prezes Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych, które koordynuje prace klastra, członkami stowarzyszenia są także firmy zajmujące się programowaniem systemów informatycznych oraz fotografią lotniczą.
„Mimo że działamy zaledwie od roku, współpraca między nami układa się bardzo dobre. Cieszy to tym bardziej, że branża w jakiej działamy jest bardzo dynamiczna i zarazem trudna” – dodał.
Celem, jaki stawiają sobie członkowie klastra, jest m.in. współpraca ze światem nauki. Dlatego do organizacji należą dwie największe uczelnie na Podkarpaciu – Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska.
Klaster liczy, że współpraca między poszczególnymi członkami doprowadzi do realizacji wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych. W efekcie – podkreślił Łobodziński – ma to doprowadzić do wprowadzenia na rynek rozwiązań i produktów innowacyjnych.
Łobodziński zaznaczył również, że klaster pozwala na stworzenie platformy współpracy sprzyjającej połączeniu i wykorzystaniu potencjału m.in. przedsiębiorców, instytucji naukowych, jednostek samorządowych oraz organizacji wsparcia biznesu. „Dlatego do naszej organizacji należą również gmina Boguchwała i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która wspiera i opiekuje się młodymi przedsiębiorcami” – powiedział.
Zdaniem Łobodzińskiego, klaster jako organizacja branżowa umożliwia zajęcie wspólnego stanowiska w kwestiach ważnych dla firm z sektora systemów bezzałogowych. „Wspólnie łatwiej jest tam także walczyć o lepsze warunki do rozwoju tej branży” – stwierdził.
Wśród pierwszych wspólnych inicjatyw klastra jest utworzenie lądowiska dla bezzałogowców. „Mamy już pomysł, jak takie lądowisko ma wyglądać i funkcjonować, ale jeszcze za wcześnie na szczegóły” – zaznaczył Łobodziński.
Drugim, już zrealizowanym pomysłem członków klastra, jest organizacja w Rzeszowie imprezy pod nazwą Dron Show. W tym roku odbyła się już jej druga edycja.
Jak wyjaśnił Łobodziński, Dron Show Rzeszów to ogólnopolska impreza w formie pikniku, której głównym celem jest promowanie „rozsądnego i bezpiecznego wykorzystywania systemów bezzałogowych oraz ukazanie ich różnorodności”. „Spotkanie takie jest przeznaczone jest zarówno dla pasjonatów modelarstwa, operatorów UAV (m.in.dronów), ekspertów w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, jak i rodzin z dziećmi, które chcą w ciekawy sposób poznać pasjonujący świat fizyki, chemii i lotnictwa” – dodał.
huk/ je/
Komentarze