Przejdź do treści
Pomnik samolotu LIM 5 w Mielcu (fot. hej.mielec.pl)
Źródło artykułu

Mielec: jedna oferta na montaż samolotu Lim-5. Jest drogo

Jak poinformował portal Hej.mielec.pl, mielecki magistrat zakończył przyjmowanie ofert na budowę pomnika samolotu Lim-5. W przetargu wpłynęła tylko jedna oferta. Kwota znacznie przekracza jednak planowany przez miasto budżet na tę inwestycję.

W ubiegłym roku Urząd Miejski w Mielcu prowadził przetarg na montaż samolotu Lim-5 przy rondzie na ulicy Dębickiej. Wtedy nie udało się rozstrzygnąć postępowania i wyłonić wykonawcy. Problemem były pieniądze. Złożona oferta przekraczała planowany na tę inwestycję budżet o ponad 300 tys. zł.

W tym roku montaż samolotu przy rondzie im. Bronisława Greissa ponownie wpisano w zadania inwestycyjne na rok 2023. Przeprowadzono już postępowanie przetargowe, w którym wpłynęła tylko jedna oferta. Mielecka firma za swoje usługi zaproponowała kwotę 397 tys. zł, podczas gdy w budżecie na montaż samolotu przewidziano 120 tys. zł.

"Można się spodziewać, że w najbliższych dniach postępowanie to zostanie unieważnione." – informował 6 lutego portal Hej.mielec.pl.

I tak się stało. Przetarg został unieważniony 8 lutego 2023 roku.

Odrzutowy samolot myśliwski Lim-5 był licencyjną wersją samolotu myśliwskiego MiG-17, który powstał jako udoskonalone rozwinięcie myśliwca MiG-15. Pierwszy seryjny egzemplarz samolotu został wyprodukowany 28 listopada 1956 roku w zakładach WSK-1 Mielec. Ogółem w Polsce wyprodukowano 477 egzemplarzy samolotu Lim-5 w rozmaitych wersjach. Powstawały takie warianty jak Lim-5R (rozpoznawczy), Lim-5P (myśliwiec-przechwytujący) czy Lim-5m wyprodukowany w liczbie jedynie 60 egzemplarzy. Samoloty Lim-5 były podstawowymi samolotami myśliwskimi w polskim lotnictwie wojskowym aż do połowy lat 1960-tych gdy zastąpiły je myśliwce Mikojan MiG-21.

Więcej informacji na stronie www.hej.mielec.pl


Przeczytaj również:
Mielec: jest przetarg na montaż samolotu LIM przy rondzie

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony