Przejdź do treści
Miejska Mobilność Powietrzna. Jak przygotować się na dronową rewolucję (fot. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa)
Źródło artykułu

Miejska Mobilność Powietrzna. Jak przygotować się na dronową rewolucję?

W dniu 18 kwietnia 2023 r. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprasza na wydarzenie poświęcone bezzałogowym statkom powietrznym (BSP), którego celem jest kompleksowe wsparcie branży dronowej.

Drony w mieście – ASSURED-UAM

Zaczniemy od trendów związanych z integracją BSP w mieście czyli od podsumowania projektu ASSURED-UAM – Acceptance, Safety and Sustainability Recommendations for Efficient Deployment of Urban Air Mobility zrealizowanego w międzynarodowym konsorcjum dzięki programowi Horyzont 2020. Celem projektu, było opracowanie rekomendacji do wdrożenia usług dronowych w środowisku zurbanizowanym. Miejska mobilność powietrzna, która wprowadza usługi np. taksówek dronowych czy przewozu paczek, oznacza przełomowe zmiany. Jednak nieograniczone korzystanie z bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni miejskiej budzi sporo pytań i wymaga współpracy wielu interesariuszy tworzących ekosystem. Przez 2 lata, 7 czołowych europejskich podmiotów pracowało nad zestawem rekomendacji. W Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa podsumujemy rezultaty tej międzynarodowej współpracy badawczej. Przedstawimy najnowsze trendy technologiczne, ramy regulacyjne, prawne i w zakresie polityk oraz sposoby integracji transportu naziemnego i powietrznego. Przyszłe scenariusze rozwoju miejskiej mobilności powietrznej zostaną przedstawione z uwzględnieniem aspektów finansowych, środowiska operacyjnego, akceptacji społecznej oraz efektywności energetycznej.

Wsparcie sektora dronów w Polsce

W tej części wydarzenia zastanowimy się, jak realnie wygląda rynek dronów w Polsce w 2023 roku i co jest potrzebne do jego rozwoju. Opowiemy o kluczowych regulacjach prawnych. Przedstawimy najnowsze wytyczne dotyczące certyfikacji dronów. Przybliżymy kwestię wydawania pozwoleń na operacje BSP w kategorii szczególnej i omówimy tajniki bezpiecznej misji BSP wg. metodyki SORA. Podzielimy się strategią Centrum Technologii Bezzałogowych Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, którego celem jest wsparcie firm i innowacji w tym sektorze. Rozwój branży dronowej nie obejdzie się bez zaawansowanego projektowania BSP, druku 3D i optymalizacji aerodynamicznych. Regulacje UE będą wymagać redukcji emisji zarówno hałasu jak i zanieczyszczeń powietrza. Dlatego w Łukasiewicz – ILOT pracujemy nad  dronem z tzw. „cichym śmigłem” oraz napędami hybrydowymi.  Pokażemy alternatywy dla testów w locie w symulatorze. Na koniec tej sekcji przedstawimy jak zaawansowane narzędzia informatyczne, robotyczne i teledetekcyjne użyte do platform BSP redefiniują tradycyjne praktyki stosowane w wielu sektorach rynku.  Innowacyjne usługi teledetekcyjne z wykorzystaniem dronów niosą zmiany: od zarządzania uprawami żywności po inspekcje i monitoring infrastruktury energetycznej.

Finasowanie projektów z Horyzontu Europa

Sektor miejskiej mobilności powietrznej intensywnie się rozwija i wymaga zewnętrznego kapitału. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Branżowy Punkt Kontaktowy Inteligentna i Czysta Mobilność organizuje matchmaking dla polskich reprezentantów branży BSP oraz zagranicznych partnerów z UE. W ramach kilku stołów tematycznych, omówimy najnowsze konkursy oraz pomożemy w budowaniu międzynarodowych konsorcjów w programie Horyzont Europa. Doradzimy także jak stać się członkiem międzynarodowych partnerstw, by być kilka kroków do przodu, wiedzieć jak rozwija się rynek i mieć wgląd w strategiczne projekty branży. Już teraz zapowiada się kilkadziesiąt firm sektora BSP, z którymi możesz nawiązać kontakt.

Ranking 10 Liderów branży BSP w Polsce 2023

Fundacja Instytut Mikromakro, która od 2014 wydaje raporty o rynku dronów w Polsce przeanalizowała podmioty sektora BSP, które postawiły na drony jako swój główny produkt i narzędzie do świadczenia usług. Tak powstała baza podmiotów TOP100. Autorska metoda oceny firm, była konsultowana przez specjalistów Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Zawiera analizy gotowości biznesowej, technologicznej, łącznie z raportami finansowymi w handlu, usługach, produkcji oraz pracach badawczo-rozwojowych (B+R) branży dronowej. Efektem jest tzw. „Indeks Kowala”, według którego zostało wyłonionych 10 liderów rynku. Podczas zakończenia konferencji ogłosimy zwycięzców i rozdamy nagrody.

Wydarzenie "Miejska Mobilność Powietrzna. Jak przygotować się na dronową rewolucję?" odbędzie się w dniu 18 kwietnia 2023 r., w godzinach 9:00 – 18:15, w Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Al. Krakowska 110/114, Warszawa.

Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja. Już teraz zarezerwuj swoje miejsce: Rejestruję się

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony