Przejdź do treści
Podium 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki (fot. Aeroklub Krakowski)
Źródło artykułu

Michał Wieczorek zwycięzcą 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

W dniach 12-13 maja w Pobiedniku Wielkim rozegrana została 60. edycja najstarszej samolotowej imprezy na świecie pn. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. Organizatorem zawodów był Aeroklub Krakowski, który obchodził 95-lecie powstania.

W sobotę (13 maja) rozegrana została druga konkurencja nawigacyjna. Drugie zadanie trwało  godzinę i 15 minut. Zawodnicy podczas rywalizacji lecieli samolotami Cessna 152 i 3XTrim nad takimi miejscowościami, jak: Igołomia, Bochnia, Brzesko, Dobczyce i Niepołomice, latali w terenie pagórkowatym, na południe od Wisły. Ich zadaniem było zidentyfikowanie 10 zdjęć i 11 znaków.

Jek powiedział portalowi Gazeta Krakowska jeden z dwudziestu rywalizujących pilotów z Aeroklubu Wrocławskiego Marcin Chrząszcz: "Wiał mocny wiatr, podobnie jak podczas pierwszej konkurencji nawigacyjnej". Dodał, że "pod względem nawigacyjnym było nawet trudniej niż w piątek".

Drugą konkurencję nawigacyjną wygrał Kamil wieczorek (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 100 punktów. Drugi wynik uzyskał Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) ze 128 punktami. Trzecie miejsce wywalczył Michał Bartler (Aeroklub Stalowowolski) ze 131 punktami.

Wyniki drugiej trasy nawigacyjnej 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Wyniki drugiej trasy nawigacyjnej 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Po rozegraniu drugiej konkurencji nawigacyjnej podliczono punkty z obu dni rywalizacji dwudziestu pilotów z dziewięciu klubów sportowych i jednego zawodnika ze Szwajcarii. Po dwóch konkurencjach nawigacyjnych i konkurencji lądowań (2 lądowania) 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki wygrał po raz czwarty Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) – aktualny mistrz świata w lataniu precyzyjnym. Jego wynik to 300 punktów. W zawodach tych Michał tryumfował wcześniej w latach 2015, 2016 i 2018.

Drugie miejsce podczas odbywających się w Małopolsce zawodów wywalczył Kamil Wieczorek (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 428 punktów. Na trzecim stopniu podium stanął Marcin Chrząszcz (Aeroklub Wrocławski), który zgromadził 476 punktów.

Wyniki dwóch tras nawigacyjnych i lądowań 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Wyniki dwóch tras nawigacyjnych i lądowań 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Podczas uroczystego zakończenia zawodów wręczono nagrody najlepszym. W imprezie tej wzięło udział około 150 osób, wśród których byli dawni zawodnicy Aeroklubu Krakowskiego (m.in. Edward Popiołek), krakowscy seniorzy lotnictwa, prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula i dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Tomasz Kosecki.

Fani lotnictwa, w tym rodziny z dziećmi, którzy przybyli na lotnisko w Pobiedniku Wielkim, mieli okazję zobaczyć mini pokazy samolotowe i wystawę modeli.


Przeczytaj również:
60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki – wyniki po 1 dniu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony