Przejdź do treści
Źródło artykułu

MEiL: budowa symulatora Boeing B737 MAX stała się faktem

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej poinformował, że w ubiegłym tygodniu Dziekan Wydziału MEiL PW, w obecności przedstawicieli firmy The Boeing Company podpisał z wykonawcą – firmą 4FLY Sp. z o.o. (SimOn Solution) umowę na budowę symulatora samolotu Boeing B737 MAX.

Symulator samolotu Boeing B737 MAX będzie pełnowymiarową repliką kokpitu tego popularnego samolotu pasażerskiego z miejscami dla dwóch pilotów, tak, jak ma to miejsce w prawdziwym samolocie. Widok z kabiny będzie wyświetlany na ekranie sferycznym o średnicy ponad sześciu metrów i polu widzenia w poziomie 180 stopni. Alternatywnie będzie można wykorzystać również układ trzech telewizorów o przekątnych ekranów ponad 50 cali.

Symulator ma być wykorzystywany do celów edukacyjnych, a konkretnie do kształcenia inżynierów lotnictwa w zakresie systemów lotniczych i budowy symulatorów lotu.

Budowa symulatora jest ważną inwestycją dla Politechniki Warszawskiej, ponieważ zapewni on studentom praktyczne doświadczenie w realistycznym środowisku lotniczym. Dzięki temu symulatorowi studenci będą mieli okazję poznać i przećwiczyć procedury lotnicze (w tym sytuacje awaryjne), a także zdobyć głębsze zrozumienie działania urządzeń pokładowych. Będzie to wartościowe doświadczenie dla studentów kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka, ponieważ przygotuje ich do wyzwań związanych z projektowaniem i obsługą samolotów.

Od lewej: Paweł Pawłowski, członek zarządu 4Fly Sp. z o.o., Szymon Trąbała, Senior Manager, Engineering, Boeing, Szymon Boniakowski, członek zarządu 4Fly Sp. z o.o., John Steingruby, Executive Director, Engineering, Boeing, prof. dr hab. inż. Janusz Frączek (Wydział MEiL). (fot. MEiL PW, Facebook)

Ponadto, symulator zwiększy możliwości badawcze uczelni w dziedzinie lotnictwa. Mając dostęp do symulatora wysokiej wierności, naukowcy będą mogli przeprowadzać eksperymenty i symulacje w celu sprawdzenia i potwierdzenia swoich teorii, a także opracowania nowych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa lotniczego, wydajności i zrównoważonego rozwoju.

Budowa symulatora rozpocznie się przed wakacjami i potrwa do końca roku kalendarzowego. Koszt inwestycji to 450 tys. zł. finansowane przez firmę Boeing i Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Koordynatorem budowy symulatora jest dr inż. Maciej Zasuwa – kierownik Laboratorium Symulatorów na naszym Wydziale.

Na zdjęciu głównym od lewej: prof. dr hab. inż. Janusz Frączek (Dziekan Wydziału MEiL), Paweł Pawłowski, członek zarządu 4Fly Sp. z o.o., John Steingruby, Executive Director, Engineering, Boeing, Szymon Trąbała, Senior Manager, Engineering, Boeing, Szymon Boniakowski, członek zarządu 4Fly Sp. z o.o., dr inż. Maciej Zasuwa, Wydział MEiL. (fot. MEiL PW, Facebook)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony