Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 03/2024
Źródło artykułu

Marcowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Marcowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W marcowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

Medyczny Learjet
Od dwóch lat na polskim niebie można spotkać nowy typ samolotu w barwach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Filip Modrzejewski sfotografował Learjeta 75 w locie i wewnątrz, rozmawiał z pilotami. Samolot okazuje się być bardzo użyteczny w służbie i bardzo atrakcyjny dla pilota.

Błąd ściśliwości
Związki pomiędzy CAS, EAS, TAS i liczbą Macha to dla słuchaczy kursu na ATPL problemy wcześniej nie znane z praktyki General Aviation. Zmierzyć się trzeba z nimi zarówno zdając przedmiot „Zasady lotu” jak i „Przyrządy pokładowe”. Krzysztof Krawcewicz proponuje zabawę dydaktyczną, by przy pomocy kalkulatora krążkowego, sprawdzić czy systemy pokładowe w Boeingach naszych kapitanów pokazują prawidłowe wartości...

Przesiadam się na turbinę
Z przejściem na samolot turbośmigłowy o wysokich osiągach wiąże się niezbędne przeszkolenie na symulatorze. Jerzy Orkiszewski podjął wyzwanie i opisuje swoje pierwsze podejście do TBM 850.

Z angielskim w świat
Opisywanie kokpitu – niestrudzony Łukasz Wieczorek podsuwa nam kolejny materiał do doskonalenia się w lotniczym angielskim, tym razem jest to zestaw słownictwa i ćwiczeń na okoliczność, gdy egzaminator pokaże nam zdjęcie kokpitu jakiegoś samolotu i poprosi o wypowiedź na ten temat.

Pierwszy polski pasażerski
No to Was zaskoczymy! Naprawdę mało kto wie jaki był pierwszy, polskiej konstrukcji i produkcji samolot pasażerski. Kursował regularnie między Warszawą a Lwowem. Jego historię przypomina Tadeusz Chwałczyk, który zdążył odnaleźć w latach 90. ostatnich żyjących pracowników i konstruktorów pracujących przy tym projekcie w słynnej  przedwojennej polskiej wytwórni...

Rajd w luźnym szyku – Maroko
To była wyprawa! Kto szuka pomysłu na lotniczą wyprawę niech mu posłuży za inspirację wiosenna wyprawa 10 załóg Aeroklubu Warszawskiego, która dotarła aż do stolicy Maroka. Trasa była tak atrakcyjna że każde miejsce międzylądowania może z powodzeniem posłużyć za cel. Oprócz inspiracji, trochę pouczających doświadczeń. Relację Michała Cedrońskiego (SP-CAM) i Włodzimierza Napiórkowskiego (SP-SIVA) skompilował Krzysztof Krawcewicz

Czy bać się obcego lotniska?
Nie tylko początkujący piloci, ale również ci już trochę zaawansowani, ale latający ciągle w tym samym kręgu własnego lotniska macierzystego, odczuwają niepokój przed nowymi celami. Instruktor Mikołaj Podolski radzi porzucić obawy a zamiast nich po prostu się do takiego przelotu przygotować na podstawie dostępnych publikacji. Nagrodą za trud przygotowania będzie satysfakcja z dobrze wykonanego przelotu.

Aeroklub – mój drugi dom
Nie ma lepszych wakacji niż spędzone na lotnisku. Artykuł Marty Białej zachęci niejednego do uprawiania szybownictwa – najpiękniej jest wszak pod cumulusami.

O świcie nad Dohą
Leszek Mańkowski skoczek, paralotniarz, pilot a także baloniarz, pokazuje jak można wykorzystać balon do wspaniałej rekreacji, tym bardziej, gdy do latania w krainie z bajki zaprasza sam szejk i oferuje przy tym wszystkie luksusy.

PA-24 Comanche – prawdziwy Indianin
Co ma wspólnego ten wyprodukowany w olbrzymiej ilości egzemplarzy, niegdyś wysokowyczynowy samolot turystyczny? Potrafi dopiec pilotowi-żółtodziobowi. Rynek samolotów używanych pełny jest ciekawych maszyn. Oglądając laminarne skrzydło czujemy ten dreszczyk emocji... Konstrukcję opisał Bob Davy, a zdjęcia w locie wykonał Keith Wilson.

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego – oceniającego rywalizację na rynku między Boeingiem a Airbusem,
  • Piotra Długiewicza – który odwiedził właśnie Tempelhof i przypomina jego historię,
  • Redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza – o lataniu jako o celebracji życia.

Zapraszamy do lektury

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony