Lutowy numer Armii już dostępny
Ukazał się już lutowy numer czasopisma Armia, a w nim:
WYWIADY
Broń nuklearna to przeżytek
O problemie rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia oraz o świecie od niej wolnym z Peterem Crailem, ekspertem od spraw proliferacji technologii atomowych i rakiet balistycznych w Arms Control Association w Waszyngtonie, byłym analitykiem Center for Nonproliferation Studies oraz konsultantem Departamentu Rozbrojenia ONZ rozmawia Robert Czulda
WIADOMOŚCI
Wiadomości ŚWIAT
Wiadomości NATO
Wojsko otwarte na odmienności
Robert Czulda
OPINIE
Harakiri, czy dzień świra?
Marian Moraczewski
NA LĄDZIE
Dopuszczenie pojazdów wojskowych do ruchu po drogach publicznych
Przemysław Simiński
Działanie w trzech wymiarach
Aleksander Z. Rawski
Nowe oblicze WDW FR
Marcin Gawęda
Bakterie ukryte w balonach
Aleksander Z. Rawski
TECHNOLOGIA
Granice rozwoju technologii
Robert Czulda
W POWIETRZU
Rosyjskie kompleksy przeciwlotnicze nowej generacji
Tomasz Szulc
Kilka lat temu wznowiono w Rosji obfitsze finansowanie prac nad kolejną generacją sprzętu dla obrony przeciwlotniczej, która wcześniej była powoli rozwijana wyłącznie siłami biur konstrukcyjnych, głównie dzięki środkom finansowym, uzyskiwanym z eksportu. Co istotne, okres finansowej zapaści przetrwały właściwie wszystkie firmy z branży przeciwlotniczej. Niektóre, oferujące produkty bardziej popularne wśród odbiorców zagranicznych, straciły niewiele ze swego potencjału, a nawet zdołały wzmocnić się dzięki wchłonięciu słabszych kooperantów, czasami wręcz dawnej konkurencji, tak stało się np. z firmą Ałmaz, która przejęła kontrolę nad Antejem. Co równie istotne, większość ich kooperantów znalazła się w granicach Rosji, przez co rusyfikacja produkcji rzadko kiedy stanowiła problem. Swoisty fenomen stanowiło wejście rosyjskich produktów z tego sektora na zupełnie nowe dla siebie rynki, rosyjską broń przeciwlotniczą kupiły ostatnio: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko, Brazylia, Korea Południowa, Grecja. Wielkim finansowym sukcesem stało się odzyskanie po 1990r. rynku chińskiego. Obecnie trwają zaawansowane prace nad sprzętem przeciwlotniczym nowej generacji i wszystko wskazuje na to, że będzie on konkurencyjny wobec wszystkich konstrukcji, tworzonych w innych krajach.
Czytaj dalej...
Sprawdzone śmigłowce i ich następcy
Alexander Mladenov
Istnieje jedna wyjątkowa jednostka lotnicza w Bułgarii, która stacjonuje w nadzwyczaj pięknym miejscu – u brzegu jeziora Warna, kilka kilometrów od głównej bazy operacyjnej Marynarki Wojennej Bułgarii. Artykuł zagłębi nas w historię, obecne operacje i przyszłe plany bułgarskiego lotnictwa morskiego związanego eksploatacją śmigłowców Mi-14.
Czytaj dalej...
X2 łamie granicę prędkości
Maciej Ługowski
We wrześniu 2011 miałem ogromną przyjemność rozmawiać z Kevinem L. Bredenbeckiem, pilotem śmigłowcowym o ogromnym doświadczeniu. Jest on od lat związany z firmą Sikorsky Aircraft Corporation oraz prowadzonym przez nią programem rozwoju śmigłowców szybkich X2. Jest jednocześnie Dyrektorem Operacji Lotniczych i Szefem Pilotów Testowych tej firmy. Poniższy artykuł to próba przedstawienia w jak najbardziej przystępny sposób idei, historii, dnia dzisiejszego oraz przyszłości tej technologii oraz jej znaczenia dla dalszego rozwoju śmigłowców.
Czytaj dalej...
Ostatni rok morskich ratowników z Leeuwarden
Damian Figaj
W północnej części Holandii, w stolicy Fryzji – mieście Leeuwarden zlokalizowana jest jedna z najważniejszych baz lotniczych w tym kraju. Jest to jedna z dwóch jednostek, gdzie stacjonują samoloty F-16. Bazują tutaj dwa dywizjony (322. i 323.) eksploatujące samoloty F-16 oraz 303. dywizjon SAR wyposażony w śmigłowce Agusta AB-412SP. Wkrótce zadania tej ostatniej formacji przejmą nowoczesne śmigłowce NH-90 NFH.
Czytaj dalej...
NA MORZU
Szkoła przetrwania w wodzie
Marian Kluczyński
Komentarze