Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Chopina nie zwalnia tempa

Blisko dwa miliony pasażerów odprawionych w ciągu miesiąca i historyczny dzienny rekord – tak kształtował się ruch lotniczy w stołecznym porcie.

Mimo końca wakacji szkolnych, okres największego zapotrzebowania na podróże jeszcze nie minął. W sierpniu Lotnisko Chopina zanotowało największa jak dotąd liczbę obsłużonych podróżnych – w piątek, 11.08, odprawiono 67.968 osób.

Odnotowaliśmy dzienny rekord w dotychczasowej historii portu. Wrzesień pod względem liczby podróżnych zwykle dorównuje miesiącom letnim także z pewnością przekroczymy kolejna granice. Codziennie stajemy przed wyzwaniem – pokonywaniem barier, które ograniczają przepustowość. Tak organizujemy pracę służb, że obsługa pasażerska przebiega płynnie. Jednak nasze prognozy wskazują wyraźnie, że w przyszłym roku będziemy osiągać kolejne rekordy w liczbie odprawionych pasażerów, a nie mamy już możliwości dostosowania infrastruktury do rosnącego ruchu. Lotnisko Chopina nie ma możliwości dalszego rozwoju dlatego konieczne jest przeniesienie ruchu komercyjnego do Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL.

W sierpniu stołeczny port odprawił 1.928.938 pasażerów, o blisko 150 000 więcej od przewidywań. Sierpniowy wynik był o zaledwie 0,65 proc. niższy od osiągniętego w 2019 roku. Od stycznia z warszawskiego lotniska skorzystało łącznie 12 205 631 podróżnych, z czego większość – prawie 7,5 mln wybrało kraje w strefie Schengen. Zdecydowanie więcej pasażerów korzysta z połączeń rozkładowych – zarówno tradycyjnych (7,82 mln), jak i niskokosztowych (2,59 mln). Do najpopularniejszych kierunków rozkładowych z Lotniska Chopina należy Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt, Tel Awiw zaś czarterowych Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion, Rodos. Od stycznia do sierpnia najwięcej pasażerów podróżowało na pokładach PLL LOT, Wizz Air i Lufthansy. Wśród przewoźników czarterowych prym wiedzie Enter Air, a za nim PLL LOT i Smartwings.

Od początku roku na Lotnisku Chopina odprawiono ponad 72.855 ton cargo i poczty – o prawie 500 ton. więcej niż w 2019 r. Co ciekawe, wolumen samego cargo wzrósł w bieżącym roku o blisko 4.600 ton.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony