Przejdź do treści
Lotnisko Chopina - terminal wewnątrz (fot. D.Kłosiński)

Lotnisko Chopina – listopad bez niespodzianek

Zgodnie z przewidywaniami i regułą lat poprzedzających pandemię, listopad okazał się nieco słabszy od poprzednich miesięcy. Biorąc jednak pod uwagę perspektywę wielomiesięczną, nadal można mówić o stałej pozytywnej tendencji w statystykach stołecznego portu.

W listopadzie Lotnisko Chopina obsłużyło 1 153 838  pasażerów. To prawie połowa więcej, niż prognozowano na początku roku, choć także jedna piąta mniej, niż w analogicznym okresie ostatniego przed pandemią roku 2019.

W ubiegłym miesiącu zrealizowano 11 595 operacji lotniczych. To niecałe dwa tysiące mniej niż w poprzednim miesiącu, choć o tyle samo więcej względem wcześniejszych przewidywań. W tej liczbie mieści się również 145 operacji all cargo.

Rekordowym dniem okazał się 14 listopada, kiedy to z usług stołecznego portu skorzystało 44 819 osób.

Sumując liczbę ostatnich 11 miesięcy – od początku roku Lotnisko Chopina obsłużyło   13 248 334 podróżnych.

W rozbiciu na poszczególne segmenty 29 procent ogółu podróżnych Lotnisko Chopina wykorzystało jako port przesiadkowy. To nieco więcej niż w poprzednim miesiącu. Strefę Non Schengen wybrało 435 995 pasażerów, a strefę Schengen – 717 843.  Z tej ostatniej liczby, 17 procent to osoby, które wykupiły loty na trasach krajowych. 

Pięć najbardziej popularnych kierunków w połączeniach regularnych to: Londyn, Paryż, Frankfurt, Dubaj i Amsterdam. Z kolei wśród połączeń czarterowych największą popularnością cieszyły się: Marsa Alam, Hurghada, Antalya, Punta Cana, Zanzibar.

Na dobrym poziomie utrzymuje się lotniczy przewóz towarów. Od początku roku do końca listopada na Lotnisku Chopina odprawiono 93 517 ton ładunków. Przez ostatnie 11 miesięcy przewieziono też 8 453 tony listów i przesyłek pocztowych, co pokazuje wyraźny wzrost w ciągu ostatnich 2 lat.

W listopadzie stołeczne lotnisko ogłosiło trzy nowe połączenia. W kwietniu przyszłego z połączeniami do Keflawiku startuje nowy przewoźnik – islandzki Play, a od maja do Sewilli będzie latał Wiz Air. Wraz z otwarciem tego kierunku węgierska linia ulokuje w swojej warszawskiej bazie swój 10 samolot. Natomiast od czerwca na trasę do Brukseli wraca Brussels Airlines.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony