Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnicze technologie z WAT na MSPO w Kielcach

Systemy do śledzenia dronów, gogle VR do kierowania lądowaniem śmigłowca na  fregacie, roboty i radary do usuwania min i improwizowanych ładunków wybuchowych, sposób na ostrzeganie przed namierzeniem laserem, przenośny most, hełm do tlenoterapii pacjentów z COVID-19 – te i inne efekty pracy naukowców WAT zostaną zaprezentowane na XXIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Kieleckie targi potrwają od 7 do 10 września 2021 r. W roku jubileuszu 70-lecia istnienia Wojskowej Akademii Technicznej oferta prezentowana przez naukowców wszystkich wydziałów akademickich jest bardzo bogata. Jesteśmy liderem innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności w skali kraju. Uczelnia jest bardzo dobrze przygotowana do kompleksowego prowadzenia badań i wdrażania rozwiązań z zakresu monitorowania zagrożeń, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, technologii radarowych, laserowych, lotniczych, satelitarnych i kosmicznych oraz wielu innych.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi projektami WAT oraz zobaczenia ich w rzeczywistości na stoisku WAT w hali A.

Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa zaprezentuje symulator treningowy sygnalizacji ręcznej na lądowisku śmigłowca z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą gogli VR osoba szkolona zostaje wirtualnie przeniesiona na pokład fregaty, gdzie przeprowadza lądowanie śmigłowca zgodnie z procedurami NATO. Symulator może być zastosowany na okrętach Marynarki Wojennej takich jak ORP Generał Tadeusz Kościuszko i ORP Generał Kazimierz Pułaski. Z ich pokładów operują śmigłowce m.in. służące do zwalczania okrętów podwodnych. Na lądowisku niezbędna jest praca oficera, który za pomocą pałek sygnalizacyjnych na bieżąco informuje załogę śmigłowca o poprawności wykonywanego manewru. Od oficera sygnalizacyjnego zależy zdrowie i życie ludzi w statku powietrznym. Symulator umożliwia nieskończoną liczbę prób, odwzorowanie niekorzystnych zjawisk pogodowych, a także sytuacji, których należy unikać podczas treningu z rzeczywistym śmigłowcem. Urządzenie to może być też zastosowane przez strażaków, ratowników górskich czy też Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Niekwestionowanym osiągnięciem opracowanym przez konsorcjum: WAT – Instytut Optoelektroniki (jako lider) oraz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i firm: KenBIT, sp. j i Nordcom. sp. z o.o. jest laserowy system wykrywania i śledzenia nisko latających obiektów – SkanDRON. Jego kluczowym komponentem jest skaner laserowy, który umożliwia monitorowanie obserwowanego sektora w kącie 120° oraz wyznaczenie lokalizacji pojawiających się obiektów, w czasie rzeczywistym. System umożliwia wykrycie i śledzenie małych dronów już z odległości 850 m. Każdy obiekt większy lub o reflektancji wyższej niż 20%, wykrywany jest na dużo większych odległościach. Skaner można wykorzystać np. do ochrony infrastruktury krytycznej, zabezpieczenia imprez masowych, ochrony obiektów i mienia, przeciwdziałania nielegalnemu wykorzystaniu dronów m.in. do nieuprawnionego przekraczania granicy państwowej.
Projekt współfinansowany przez NCBR w ramach programu badań na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Umowa numer DOB BIO9/21/01/2018.

Z kolei radar do wykrywania i śledzenia dronów to wynik współpracy Instytutu Optoelektroniki WAT z firmą VORTEX. Konstrukcję tworzą dwa urządzenia: jednostka radaru i stacja robocza użytkownika, mogą one działać samoistnie albo jako komponent większego systemu. W wyniku złożonych operacji matematycznych, z ciągu próbek uzyskuje się trasy zawiązane na rzeczywistych poruszających się obiektach. Przetworzone informacje są wysyłane poprzez łącze sieciowe do innego komputera – Viewer Manager, który wizualizuje je za pomocą aplikacji. Same trasy powstają w układzie śledzenia Tracker.
Projekt współfinansowany przez NCBR w ramach programu badań na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Umowa numer DOB BIO9/25/01/2018.

Instytut Systemów Łączności Wydziału Elektroniki WAT zaprezentuje Autonomiczny System Lokalizacji Emiterów Radiowych (ASLER). To prototyp sensora służącego do monitorowania sytuacji elektromagnetycznej oraz lokalizacji emiterów radiowych, który może stanowić podstawę przyszłego systemu rozpoznania i walki elektronicznej na Bezzałogowych Statkach Powietrznych, tworzonego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Opracowane rozwiązanie może znaleźć zastosowanie przy monitorowaniu położenia wojsk własnych, monitorowaniu sytuacji elektromagnetycznej dla potrzeb Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w zarządzaniu kryzysowym, ratownictwie powietrznym.
Projekt opracowany w ramach konkursu Ministra Obrony Narodowej na opracowanie koncepcji i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) lub bezzałogowego systemu morskiego (BSM) do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

Na kieleckiej wystawie zostanie również zaprezentowany Bezzałogowy Statek Powietrzny WABIK – autonomiczny śmigłowiec o maksymalnej masie startowej wynoszącej 35 kg. Znaczna wartość masy użytecznej pozwala na zamontowanie na jego pokładzie szeregu dostosowanych urządzeń pomiarowych i obserwacyjnych, w tym głowicy optoelektronicznej. Na tle konkurencji WABIK wyróżniają: duży zasięg, długotrwałość lotu i znacznie większy udźwig w porównaniu z platformami o napędzie elektrycznym o podobnej masie startowej; układ anten trakujących, zapewniających komunikację z jednostką powietrzną nawet na dystansie kilkudziesięciu kilometrów; autonomiczny lot – możliwość wykonywania precyzyjnych lotów po wcześniej zdefiniowanej trasie z zachowaniem odpowiedniej prędkości i wysokości lotu; dostosowane wyposażenie pomiarowo-obserwacyjne, w tym głowica optoelektroniczna z kamerą światła dziennego oraz kamerą termowizyjną.

Więcej efektów pracy naukowców WAT, które zostaną zaprezentowane na XXIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach TUTAJ.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to nie tylko miejsce prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. To także debaty, konferencje i seminaria, na których poruszane są temat przemysłu obronnego. Targi w Kielcach stanowią również okazję do spotkań z autorami książek dotyczących obronności, spotkań biznesowych i zawierania umów pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów.

Pełna lista wystawców i program MSPO 2021 na stronie www.targikielce.pl/mspo

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony