Przejdź do treści
Lotnictwo Aviation International 8/2023
Źródło artykułu

Lotnictwo Aviation International 8/2023 już w sprzedaży

Lotnictwo Aviation International 8/2023 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W sierpniowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

Atrakcje na Air Show Radom 2023: gwiazdy na niebie i wieczorny pokaz – Biuro Organizacyjne Air Show 2023
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie. W tym roku umiejętności najlepszych pilotów będzie można podziwiać na Lotnisku Warszawa-Radom w ostatni weekend wakacji - 26 i 27 sierpnia 2023 roku. XVII edycję organizuje Agencja Mienia Wojskowego we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił zbrojnych. Po pięciu latach przerwy na radomskim niebie pojawią się samoloty i ekipy z 13 krajów. Po raz pierwszy w historii radomskiego Air Show zaplanowano pokazy wieczorne, które odbędą się w sobotę po zmierzchu. Niedzielną atrakcją będzie poranny wyścig samochodowy, którego zwycięzca po południu zmierzy się z... samolotem. Ale to nie jedyne niespodzianki, które przygotowali organizatorzy.

Wojna rosyjsko-ukraińska: wymiar powietrzny, styczeń – czerwiec 2023 r. – Marcin Gawęda
W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku lotnictwo aktywnie wykorzystywały obie strony konfliktu, chociaż w nieproporcjonalnym stosunku. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy prowadziły aktywne działania bojowe, mimo przewagi ilościowej i jakościowej Wojsk Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej. Dalej wzrastało znaczenie systemów bezzałogowych statków powietrznych z obu stron, w tym szczególnie w obserwacji i rozpoznaniu na polu walki oraz w taktycznych uderzeniach lotniczych (niszczenie systemu dowodzenia i łączności oraz sprzętu o dużej wartości).

Zmodernizowany Ka-52M wprowadzony do walki w wojnie z Ukrainą – Piotr Butowski
Od kilku tygodni pojawiają się zdjęcia zmodernizowanego śmigłowca bojowego Ka-52M uczestniczącego w wojnie z Ukrainą. Wersja zmodernizowana różni się od wersji standardowej nowymi czujnikami i nowym uzbrojeniem. Różni się ona także od prototypu Ka-52M prezentowanego wcześniej, na przykład podczas salonu lotniczo-kosmicznego MAKS 2021. Informacje prasowe o użyciu Ka-52M w Ukrainie pojawiały się jeszcze w zeszłym roku, ale nie były one wsparte żadnymi ilustracjami. Na przykład, Rosyjska Agencja Informacyjna TASS we wrześniu 2022 r. pisała o "udanych próbach tego zmodernizowanego śmigłowca podczas operacji specjalnej w Ukrainie".

Teraźniejszość i przyszłość USAF: możliwości, szanse, zagrożenia – Krzysztof Kuska
Podczas jednego z ostatnich paneli organizowanych przez amerykański Mitchell Institute for Aerospace Studies dziekan tego ośrodka analitycznego i starszy naukowiec w Centrum Rozwoju Charakteru i Przywództwa Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, emerytowany generał David A. Deptula rozmawiał z gen. Jamesem C. Slifem, pełniącym aktualnie obowiązki zastępcy szefa sztabu sił powietrznych ds. operacyjnych. W godzinnej ponad rozmowie panowie poruszali kluczowe dla rozwoju USAF kwestie, skupiając się m.in. na aktualnych problemach tego rodzaju sił zbrojnych.

Rosja ma duże plany co do silników dla myśliwców, ale robi wolne postępy – Piotr Butowski
21-23 czerwca w Uniwersytecie w Samarze, Federacja Rosyjska, odbyła się konferencja "Perspektywy rozwoju budowy silników", podczas której konstruktor generalny biura doświadczalno-konstrukcyjnego imienia Archipa Lulki Jewgienij Marczukow przedstawił obecne prace firmy, przede wszystkim dotyczące turbinowych silników odrzutowych dla najnowszych taktycznych samolotów bojowych.

Bombowce strategiczne USAF (1) – Paweł Henski
Siły powietrzne Stanów zjednoczonych posiadają obecnie 141 bombowców strategicznych: 20 Northrop B-2A Spirit, 76 Boeing B-52H Stratofortress oraz 45 Rockwell B-1B Lancer. Platformami przenoszącymi zarówno uzbrojenie jądrowe jak i konwencjonalne są B-2A oraz B-52H, natomiast B-1B pełnią rolę wyłącznie bombowców konwencjonalnych. Po dostarczeniu przez firmę Northrop Grumman odpowiedniej liczby budowanych obecnie, nowych strategicznych samolotów bombowych typu B-21A Raider, około roku 2032 ma rozpocząć się wycofywanie bombowców B-1B oraz, niemalże równocześnie, bombowców B-2A.

CASA CN-235M: próba modernizacji technicznej lotnictwa transportowego – Jerzy Liwiński
Dwadzieścia lat temu w sierpniu 2023 r. na lotnisku 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach wylądował pierwszy (z kilkunastu zamówionych) średni samolot transportowy CASA C-295M. Próba modernizacji technicznej wojskowego lotnictwa transportowego w Polsce po przeprowadzeniu transformacji ustrojowej po raz pierwszy została podjęta w 1994 r., a zamiennikami użytkowanych od ćwierć wieku samolotów Antonow An-26, miały być hiszpańskie CASA CN-235M. Kontrakt obejmował zakup ośmiu sztuk wraz z wyposażeniem i szkoleniem personelu latającego i technicznego, a także zawierał bardzo wysoki offset produkcyjny w krajowym przemyśle lotniczym. Z uwagi na uwarunkowania finansowe i ograniczony budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, zakup nie doszedł wówczas do skutku.

Rosyjskie satelity rozpoznania elektromagnetycznego – Waldemar Zwierzchlejski
30 listopada 2022 r. Federacja Rosyjska wystrzeliła satelitę Kosmos 2565, kolejny egzemplarz z serii satelitów zwiadu radiowego, które są częścią projektu o nazwie Liana. Projekt, który rozpoczął się wkrótce po upadku Związku Radzieckiego, przez lata doświadczał poważnych problemów technicznych i opóźnień i jak dotąd nie spełniał założeń. Obecnie trwają prace nad nową generacją satelitów rozpoznawczych o analogicznym przeznaczeniu, ale wprowadzenie ich do użytku może zająć jeszcze co najmniej kilka lat.

Naddźwiękowy samolot pasażerski Tupolew Tu-144 – Piotr Butowski
Tu-144, jeden z zaledwie dwóch naddźwiękowych samolotów pasażerskich w całej historii lotnictwa, to przedmiot dumy Rosjan. Realizując ten program, radziecka nauka i przemysł lotniczy dokonały jakościowego skoku w swoim rozwoju, opanowano najnowsze technologie. Z drugiej strony - ten program pochłonął kolosalne środki, po czym okazał się być nikomu niepotrzebny.

A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Paweł Henski, Łukasz Pacholski
• Aktualności kosmiczne – Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk
• Włoski Falco Xplorer i francuski Aaarok na PAS 2023 – Paweł Henski
• Nowe samoloty i śmigłowce dla polskich Sił Powietrznych – Stanisław Kutnik
• System Bezzałogowy HAASTA – Instytut Lotnictwa

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem sierpniowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony