Przejdź do treści
Lotnictwo Aviation International 3/2023
Źródło artykułu

Lotnictwo Aviation International 3/2023 już w sprzedaży

Lotnictwo Aviation International 3/2023 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W marcowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

Boeing F-15EX Eagle II. Zmniejszenie zamówienia dla USAF – Paweł Henski
W marcu 2021 r. siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF - US Air Force) odebrały pierwszy egzemplarz samolotu myśliwskiego F-15EX Eagle II. Pierwotny plan zakładał zakup 144 myśliwców tego typu dla ametykańskiego lotnictwa wojskowego. Mają one zastąpić pzede wszystkim coraz bardziej zużyte samoloty myśliwskie McDonnell Douglas (Boeing) F-15C Eagle, z których większość znajduje się na wyposażeniu dywizjonów lotnictwa gwardii narodowej (ANG - Air National Guard). Projekt budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych na rok fiskalny 2023 zakłada jednakże zakup maksymalnie 80 myśliwców F-15EX Eagle II, których ostatnia transza ma zostać zamówiona w roku fiskalnym 2024.

Rosyjska Raduga ma w produkcji nowe pociski – Piotr Butowski
Szczątki rosyjskich strategicznych pocisków samosterujących Ch-101 znalezione w Ukrainie w ostatnich miesiącach pozwalają zapoznać się ze szczegółami konstrukcji nowej wersji tego pocisku, jaka weszła do produkcji nieco ponad dwa lata temu.

Zespół załogowo-bezzałogowy. Nowa strategia walki – Józef M. Brzezina
Pomimo wieloletniego eksperymentowania z łączeniem załogowych statków powietrznych (samolotów, śmigłowców) z bezzałogowymi aparatami latającymi wciąż czeka się na jakieś spektakularne bojowe zastosowanie tego typu nowych propozycji. Zastosowanie bojowe, o którym przez wiele lat będzie się mówić i pisać. Na razie mamy głównie do czynienia z pojedynczymi lub całymi seriami eksperymentów w tym nowym obszarze poszukiwań nieznanych wcześniej możliwości dla sił powietrznych przyszłości.

Airbus i Boeing. Rywalizacja produkcyjna w 2022 r. – Jerzy Liwiński
W ubiegłym roku dwaj najwięksi producenci samolotów komunikacyjnych Airbus i Boeing dostarczyli liniom lotniczym 1141 samolotów. Jest to o 190 szt. więcej niż wyprodukowano w roku poprzednim, ale o 465 mniej niż przed pandemią koronawirusa w 2018 r. Airbus przoduje pod względem wielkości produkcji (udział w rynku 58%) jak i sprzedaży netto (51%), a także liczby zamówień oczekujących na realizację (61%). Katalogowa wartość przekazanych samolotów wyniosła 170 mld USD, a portfela niezrealizowanych zamówień - 1,65 bln USD.

Samoloty specjalne Lockheed Martin MC-130 w USAF (2) – Paweł Henski
Po rozpoczęciu operacji "Enduring Freedom", w nocy z 19 na 20 października 2001 r., cztery MC-130H startujące z położonej u wybrzeży Omanu wyspy Masira, przerzuciły oddział Rangersów na opuszczone lotnisko w Kandaharze. Zadaniem komandosów było zabezpieczenie lotniska - przyszłej wysuniętej bazy operacyjnej FOB Camp Rhino - na potrzeby dalszych działań. Dwa MC-130H wykonały kolejny przerzut oddziałów specjalnych oraz zaopatrzenia na lotnisko w nocy z 20 na 21 listopada. W grudniu 2001 r. MC-130H z dywizjonów 7th SOS, 15th SOS oraz 550th SOS, zrzucały na spadochronach oraz dostarczały na lotniska polowe zaopatrzenie dla amerykańskich oddziałów specjalnych operujących w Kandaharze. Samoloty wykonywały wówczas kilkunastogodzinne misje z tureckiej bazy Incirlik AB.

Chińskie zagrożenie w regionie Indo-Pacyfiku w ocenie USA (2) – Krzysztof Kuska
Outer Space Treaty, czyli Układ o zasadach działalności państw w zakresiebadań i wykorzystania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi precyzyjnie reguluje kwestie użycia broni w kosmosie. Kraje sygnatariusze, którymi jest większość kluczowych państw świata, zobowiązały się m.in. do nieumieszczania w kosmosie broni nuklearnej, czy też broni masowego rażenia.

Nadchodzi Starship – Waldemar Zwierzchlejski
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to być może jeszcze w marcu będziemy świadkami pierwszej próby lotu największej rakiety kosmicznej na świecie, jaką ma się stać Starship. Projekt zaproponowany przed laty przez Elona Muska, założyciela, dyrektora generalnego i głównego inżyniera Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX), po kilku zmianach wyglądu, może nie tylko zrewolucjonizować transport kosmiczny. Może też zupełnie zmienić podejście ludzkości do kosmosu, umożliwiając w perspektywie nie tylko loty wieloosobowych załóg na księżyc, ale nawet na Marsa, czy ku innym ciałom Układu Słonecznego.

Antonow An-24: chińskie kopie i odmiany rozwojowe (1) – Michał Petrykowski
Xi'an Y7 to z pozoru nie wyróżniająca się niczym szczególnym kopia An-24. Wdrożenie konstrukcji do produkcji miało jednak kluczowe znaczenie dla historii rozwoju lotnictwa Chin, stanowiło bowiem wstępny etap do stworzenia rodzimego przemysłu budowy maszyn komunikacyjnych. Y7 był pierwszym samolotem produkowanym w Państwie Środka jaki trafił do zagranicznych linii lotniczych. Dlatego warto poznać jego historię.

A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Krzysztof Kuska, Stanisław Kutnik
• Aktualności kosmiczne – Krzysztof Kuska, Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk
• Niemcy w programie Joint Strike Fighter – Krzysztof Kuska
• Inspekcja Lotnicza PAŻP pożegnała samoloty Turbolet – Stanisław Kutnik

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem marcowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony