Przejdź do treści
Lotnictwo Aviation International 10/2021
Źródło artykułu

Lotnictwo Aviation International 10/2021 już w sprzedaży

Lotnictwo Aviation International 10/2021 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W październikowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

Prezentacja Airbus A220 w Warszawie – Paweł Bondaryk
W ramach krótkiego tournée promocyjnego dla wybranych europejskich linii lotniczych Airbus zorganizował 20 września w Warszawie prezentację samolotu komunikacyjnego A220-300 eksploatowanego przez łotewskie linie lotnicze Air Baltic.

LOTOS Gdynia Aerobaltic 2021 – Tomasz Obrębski, Andrzej Wrona
Po rocznej przerwie spowodowanej wprowadzeniem zaleceń sanitarnych w kraju i na świecie związanych z pandemią COVID-19 wywołaną przez wirusa SARS-CiV-2,w tym roku wiele państw zdecydowało się na przywrócenie cyklicznych, w tym lotniczych, imprez masowych. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi m.in. liczby uczestniczących w imprezie widzów. Dotyczyło to również organizatorów jednego z największych cywilnych pokazów lotniczych w Polsce.

XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – Łukasz Pacholski
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego jest miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Ostatnia edycja, która odbyła się w czasie pandemii COVID-19 udowodniła, że spotkanie w Kielcach nawet w tak trudnej sytuacji jest ważne i potrzebne. MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego. Trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie, odbyła się w dniach 7 do 10 września 2021 r. Partnerem strategicznym MSPO była Polska Grupa Zbrojeniowa. Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W2MPIR. Wielozadaniowy Wielowarstwowy Misyjny Powietrzny Inteligentny Rój – Jerzy Gruszczyński
Tegoroczny XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego obfitował w prestiżowe nagrody i wyróżnienia dla Grupy WB i spółek wchodzących w jej skład. Obejmowały one uhonorowanie przełomowych rozwiązań, ale także laury przyznawane dla najlepszego eksportera i najwyższą jakość oraz najbardziej efektowny pawilon na całych kieleckich targach.

Oferta produktowo-usługowa WCBKT S.A. w okresie pandemii COVID-19 – Stanisław Kutnik
Trwająca już od prawie dwóch lat epidemia COVID-19 spowodowała duże zakłócenia w wielu dziedzinach gospodarki. Szczególnie dotkliwie odczuły to firmy lotnicze w zakresie obsługi lotów pasażerskich, gdzie ilość operacji lotniczych spadła w okresie II - IV kwartału 2020 roku o ponad połowę.

Program KC-Y, czyli powtórka z historii? – Paweł Henski
Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych(USAF) rozpoczęły program KC-Y, którego celem jest wdrożenie "pomostowych" samolotów tankowania powietrznego. Mają one wypełnić lukę pomiędzy realizowanym obecnie programem KC-X, czyli zakupem samolotów Boeing KC-46A Pegasus, a kolejnym programem - AAR (Advanced Air Refueling) - którego celem będzie wdrożenie całkowicie nowych, trudno wykrywalnych dla radarów latających cystern. Na rynku istnieją tylko dwie konstrukcje, które "z marszu" mogą wziąć udział w programie KC-Y - Boeing KC-46A oraz Airbus A330 MRTT (Multi Role Transport Tanker). Zapowiada się więc kolejne starcie gigantów, podobnie jak miało to miejsce podczas wyboru oferty w programie KC-X.

Forum Armia 2021. Rosyjski przemysł lotniczy dostaje kolejne zamówienia – Piotr Butowski
24 sierpnia, podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia 2021 w Kubince pod Moskwą Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zawarło 41 kontraktów na dostawę sprzętu wojskowego; w trakcie ceremonii uroczyście wręczono przedsiębiorstwom jeszcze cztery kontrakty podpisane wcześniej. Ze strony Ministerstwa Obrony kontrakty podpisywał wiceminister odpowiedzialny za zakupy, Aleksiej Kriworuczko. Łączna wartość zamówień przekroczyła 500 mld rubli (6,8 mld USD), powiedział Kriworuczko. Coroczne forum Armia jest tradycyjnie wybierane jako miejsce zawierania kontraktów przez rosyjskie Ministerstwo Obrony. Niestety, o większości kontraktów wiadomo tylko to, że zostały one podpisane, bez dalszych informacji, nawet tak podstawowych jak liczba zamawianego sprzętu lub cena. Niektóre kontrakty są utajnione i nie poinformowano o nich wcale.

Lotnictwo Wojsk Lądowych Niemiec – Jacek Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Doktryna działania Bundeswehry ulega na przestrzeni ostatnich lat głębokim zmianom, a jest to związane ze zmieniającym się środowiskiem bezpieczeństwa. Pojawiają się nie tylko nowe zagrożenia w postaci rosnącej w siłę i coraz bardziej agresywnej Federacji Rosyjskiej i Chińskiej Republiki Ludowej, ale także testowane są nowe sposoby i techniki prowadzenia wojny i walki zbrojnej. Bundeswehra ma być gotowa na wszystkie te wyzwania, w tym jej Lotnictwo Wojsk Lądowych.

Flota linii lotniczych 2021 – Jerzy Liwiński
Komunikacja lotnicza to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina transportu, będąc zarazem jednym z większych sektorów światowej gospodarki. Duża prędkość przemieszczania i komfort podróży, a także bezpieczeństwo lotu i spełnianie wymogów ekologicznych, to główne kryteria działalności. Zadania transportu powietrznego pasażerów i ładunków realizuje dwa tysiące linii lotniczych.

Europejska Agencja Kosmiczna – Waldemar Zwierzchlejski
Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, katalizatorem wydarzeń, mających w przyszłości doprowadzić do powstania wspólnej agencji kosmicznej, był pierwszy start radzieckiego Sputnika w październiku 1957 r. Już na początku następnego roku miało miejsce pierwsze spotkanie naukowców z ośmiu krajów Europy Zachodniej, zorganizowane z inicjatywy dwóch sławnych fizyków atomowych - Francuza Pierre'a Augera i Włocha Edoarda Amaldiego, poświęcone możliwości stworzenia czysto naukowej organizacji kosmicznej. Naukowcy ci, którzy zaledwie cztery lata wcześniej stworzyli wspólny europejski instytut badań jądrowych - słynny genewski CERN - tym razem postulowali utworzenie analogicznej organizacji, której celem badań byłby jednak nie mikro, lecz makrokosmos.

Hawker Typhoon. Działania bojowe: 1942-1943 (2) – Tomasz Szlagor
Pierwsze dwa lata służby samolotu myśliwskiego Typhoon to bardzo ciekawy okres w jego historii i stosunkowo mało znany, gdyż przyćmiony późniejszymi sukcesami tego samolotu w walkach na kontynencie. Zanim Typhoon zasłynął jako pogromca czołgów, był postrachem Jabo (niemieckich samolotów myśliwsko-bombowych) oraz zmorą baz Luftwaffe we Francji, Belgii i Holandii.

A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Paweł Bondaryk, Paweł Henski, Stanisław Kutnik
• Aktualności kosmiczne – Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk
• Rozwój i modernizacja pomimo przeciwności losu. Wywiad z Prezesem Zarządu i Dyrektorem Naczelnym PZL Mielec, Januszem Zakręckim – Jerzy Gruszczyński, Łukasz Prus
• PZL-Świdnik S.A.: jesteśmy mocno zakorzenieni w polskiej gospodarce. Wywiad z Prezesem Zarządu PZL-Świdnik, Jackiem Libuchą – Jerzy Gruszczyński, Łukasz Prus
• Śmigłowiec AH-1Z Viper, to konstrukcja nowa i perspektywiczna. Wywiad z wiceprezesem Bell Textron, Vincem Tobinem – Jerzy Gruszczyński, Łukasz Pacholski
• Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych na MSPO 2021 – Stanisław Kutnik

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem październikowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony