Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo 9/2024 już w sprzedaży

Lotnictwo 9/2024 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Farnborough International Airshow 2024
Odbywający się w dniach 22–26 lipca Farnborough International Airshow to jedna z największych imprez branżowych, która niegdyś śmiało konkurowała z salonem lotniczym w Paryżu. W tym roku pod względem liczby statków powietrznych prezentowanych na ziemi i na niebie było jednak wyraźnie skromniej niż zazwyczaj. Poniekąd przyczyniła się do tego ciężka sytuacja finansowa Boeinga, który ograniczył demonstracje swoich produktów cywilnych na rynku europejskim. Za to nie zawiedli inni producenci i mniejsi wystawcy, a ogromne hale targowe były wypełnione po brzegi.

Modernizacja techniczna polskiego lotnictwa wojskowego w latach 2023–2024
Od publikacji ostatniego artykułu z nieniniejszego cyklu, którego narracja zakończyła się na sierpniu 2023 roku, doszło do podpisania szeregu umów dotyczących nabycia nowych statków powietrznych i zapasów środków bojowych, co jest jasnym sygnałem, że przyspieszona modernizacja techniczna nie zwalnia tempa. Utrzymuje się przy tym tendencja do zwiększania liczby sprzętu lotniczego i środków zapewniających świadomość sytuacyjną. W międzyczasie nastąpiły dostawy wcześniej zakontraktowanego sprzętu, którego zakup miał charakter interwencyjny. Tak gwałtowna transformacja sił zbrojnych niesie jednak za sobą określone wyzwania, nie tylko pod względem przygotowania infrastruktury i personelu, lecz również dokonania koniecznych zmian doktrynalnych w sposobie realizacji działań. W wielu przypadkach nowy sprzęt to zupełnie nowe zdolności, których wcześniej nasz kraj nie posiadał, a ich pełne rozwinięcie czasem wymusza zakupy kolejnych elementów systemu.

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Lipiec 2024 r.
Lipiec był kolejnym miesiącem intensywnych starć na całej długości frontu. Co do zasady Rosjanie nadal zachowywali inicjatywę i nacierali, ale szturmy były realizowane najczęściej za pomocą niewielkich grup taktycznych, które miały ograniczone cele. Dość regularne postępy siły rosyjskie odnotowały jedynie na kierunkach Pokrowska i Torecka. Chociaż tymi działaniami wymuszono odwrót wojsk ukraińskich z kilku istotnych pozycji, to jeszcze nie stworzono sytuacji do manewru w skali operacyjnej, który pozwoliłby uchwycić teren o większej powierzchni. W innych miejscach zmiany w linii rozgraniczenia wojsk były pomijalne.

Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji cz. II
Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne (Armée de l'Air et de l'Espace, AAE) mają obecnie około 540 samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych. Wiele z nich pochodzi z lat 80., a nawet 70. XX wieku, czyli ma za sobą ponad 40 lat eksploatacji. Są jednak modernizowane w celu przystosowania do aktualnych wymagań. Z drugiej strony podstawą wyposażenia są nowoczesne wielozadaniowe myśliwce Rafale C/B, samoloty transportowe A400M, transportowo-tankujące A330 MRTT czy szkolno-treningowe PC-21. Do końca obecnej i na początku przyszłej dekady do służby trafią m.in. kolejne Rafale i A400M, samoloty zwiadu elektronicznego Archange i śmigłowce H160M Guépard.

Dwa Heinkle po warszawsku
W kwietniu 1941 roku dwa pierwsze zwycięstwa powietrzne uzyskał nowo zorganizowany 316. Dywizjon Myśliwski „Warszawski”. Oba tyczyły się przechwyconych w rejonie Kanału Bristolskiego bombowców Heinkel He 111, atakujących aliancką żeglugę na Atlantyku.

Lotowskie Żurawie na niebie państw nordyckich we wrześniu 1939 r.
W tragicznym wrześniu 1939 roku załogi samolotów komunikacyjnych PLL LOT wykonały 25 lotów przez kraje nordyckie. W ich trakcie korzystano z uprzejmości władz Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Jedyne statki powietrzne LOT-u uratowane z kraju dotarły do Wielkiej Brytanii właśnie tą trasą, dzięki czemu w dyspozycji polskich władz na uchodźstwie znalazły się trzy nowoczesne samoloty Lockheed L-14H Super Electra.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 9/2024 na stronie: https://magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony