Przejdź do treści
Lotnictwo 3/2023
Źródło artykułu

Lotnictwo 3/2023 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 3/2023 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Dostawy rosyjskich samolotów i śmigłowców wojskowych w 2022 roku
Zasadniczym czynnikiem wpływającym na rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym sektor lotniczo-kosmiczny, jest pełnoskalowa wojna na Ukrainie rozpoczęta 24 lutego 2022 roku. Agresja Rosji na zachodniego sąsiada, zwana przez oficjalną propagandę Moskwy „specjalną operacją wojskową”, nie oznaczała załamania się dostaw samolotów i śmigłowców wojskowych dla Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Produkcja lotnicza to jednak proces długotrwały i ukończone w ub. roku statki powietrzne budowano z komponentów i podzespołów przygotowanych co najmniej kilkanaście miesięcy wcześniej, tj. przed nałożeniem sankcji.

Wojna powietrzna nad Ukrainą – 24 stycznia – 23 lutego 2023 r.
Pomimo bardzo ciężkich walk kolejny miesiąc wojny minął bez uzyskania zasadniczej przewagi przez którąś ze stron. Większą inicjatywę w tym okresie wykazywali Rosjanie, którzy wyprowadzili serię silnych ataków na trzech głównych kierunkach linii frontu: Wuhłedaru na południu, Bachmutu na środkowym odcinku frontu i Kupiańska na północy. Pod tym ostatnim postęp ograniczył się do podejścia pod ukraińskie pozycje. Natarcie na Wuhłedar okazało się zupełną klęską. Widoczne postępy Rosjanie poczynili jedynie w okolicach Bachmutu, który po upadku Krasnej Hory i Kliszczijewki znalazł się w półokrążeniu. Za to w samym mieście, przy ogromnych stratach piechoty w tzw. mięsnych szturmach, udało się wydrzeć Ukraińcom jedynie kilka ulic. Wszystkie te działania Rosjanie prowadzili przy wsparciu lotnictwa szturmowego. Równocześnie kontynuowana była kampania uderzeń lotniczo-rakietowych na infrastrukturę krytyczną Ukrainy.

Tupolew Tu-22M. Cz. II
Samoloty Tu-22M w ostatnich kilkunastu latach zimnej wojny w znacznej mierze stanowiły o sile uderzeniowej radzieckiego lotnictwa. Po raz pierwszy zostały użyte bojowo nad Afganistanem w czasie sowieckiej inwazji na tej kraj. Później wykorzystano je do nalotów bombowych na cele naziemne w czasie konfliktów zbrojnych, które prowadziła po 1991 roku Rosja. Po raz pierwszy do ataków, do jakich były pierwotnie projektowane, czyli uderzeń za pomocą naddźwiękowych rakiet kierowanych na ważne obiekty znajdujące się na zapleczu frontu, zostały użyte dopiero w czasie trwającej pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jak-40 w polskim lotnictwie wojskowym
Samolot Jak-40 przez długie lata był symbolem transportu polskich władz i oficjeli. W naszych siłach zbrojnych wykonywał także inne zadania, jak holowanie rękawów do strzelań powietrznych. Część maszyn wojskowych okresowo latała w barwach PLL LOT. Inna została przekazana do Instytutu Lotnictwa, który posiadał również swój własny samolot. Z kolei prywatna firma White Eagle Aviation w latach 90. nabyła trzy używane maszyny tego typu.

Mit „metody Frantiszka”
„Sierżant Frantiszek – dzielny Czech”. Tak Arkady Fiedler w książce „Dywizjon 303” zatytułował rozdział poświęcony Josefowi Františkowi, Czechowi walczącemu w składzie tej jednostki podczas bitwy o Anglię. Wyłania się z niego obraz błyskotliwego lotnika, jednego z najskuteczniejszych pilotów myśliwskich podczas walk toczonych na niebie Wielkiej Brytanii w drugiej połowie 1940 roku. Z drugiej jednak strony podoficer jawi się jako żołnierz niesubordynowany, stroniący od głównych starć i wybierający łatwiejszą drogę do odnoszenia powietrznych zwycięstw – dobijanie samotnie powracających do Francji, często uszkodzonych niemieckich samolotów.

Nakajima C6N Saiun (Myrt)
Nakajima C6N Saiun, w kodzie alianckim znany jako Myrt, został skonstruowany w 1942 roku jako pokładowy samolot rozpoznawczy. Rozwój sytuacji wojennej sprawił, że nigdy nie operował z pokładów lotniskowców. Dzięki ogromnemu zasięgowi mógł wykonywać loty rozpoznawcze nad obszarami zajętymi przez siły amerykańskie, a duża prędkość pozwalała mu w wielu sytuacjach uniknąć przechwycenia przez amerykańskie myśliwce. Oprócz rozpoznania fotograficznego Saiuny służyły m.in. do naprowadzania formacji samolotów uderzeniowych i myśliwskich na wykryte cele, a nawet jako myśliwce nocne.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Loty na Jaku-40 w specpułku – wywiad z ppłk. w st. spocz. Pil. Karolem Rymszewiczem

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 3/2023 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony