Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo 12/2024 już w sprzedaży

Lotnictwo 12/2024 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Październik 2024 r.
W październiku Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej utrzymały inicjatywę na szczeblu taktyczno-operacyjnym na całej linii frontu, co wymusiło stopniowe wycofywanie się związków taktycznych Sił Zbrojnych Ukrainy z części zajmowanych pozycji. Największe postępy Rosjanie odnotowali w obwodzie donieckim na kierunkach pokrowskim, kurachowskim, wuhledarskim i w rejonie Wiełkiej Nowosiłki. Ponadto jednostki SZ FR posunęły się naprzód w rejonie Czasiw Jaru, przekraczając linię rzeki Doniec. Postęp nastąpił także w rejonie Łymania, gdzie Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad wschodnim brzegiem rzeki Żerebiec. SZ FR nie podejmowały natomiast w październiku ostrzału celów przemysłowych za pomocą pocisków manewrujących dalekiego zasięgu. Kontynuowano jednak kampanię nalotów dronowych, które po obu stronach przybrały na sile. Rosjanie atakowali niemal każdego dnia, rozciągając działania dronów dalekiego zasięgu również na porę dzienną. Dlatego w tekście pominięto szczegółowe przedstawienie statystyk z działań nocnych, a skupiono się na opisaniu co ciekawszych wydarzeń.

Lotniczy system uderzeniowy z pociskami aerobalistycznymi Kindżał
Końcem 2017 roku Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przyjęły do uzbrojenia pocisk aerobalistyczny Kindżał wynoszony w powietrze przez samoloty-nosiciele MiG-31K będące przebudowanymi myśliwcami przechwytującymi. O jego istnieniu po raz pierwszy wspomniał prezydent Putin w czasie oficjalnego wystąpienia w marcu 2018 roku. W kolejnych latach system testowano, a seryjną produkcje pocisków tego typu uruchomiono zaledwie pół roku przed pełnoskalową agresją na Ukrainę. W rosyjskojęzycznej przestrzeni medialnej nowy pocisk intensywnie wykorzystywano na polu propagandowym, sugerując, że nowa broń umożliwi siłom rosyjskim pokonanie dowolnego systemu obrony powietrznej. Obecnie Kindżały są regularnie używane do ataków na szczególnie ważne cele położone na terytorium Ukrainy.

Boeing CH-47 Chinook – monografia. Cz. I
Śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook został skonstruowany na przełomie lat 50 i 60. w firmie Vertol. W połowie lat 60. Chinooki zadebiutowały podczas wojny w Wietnamie, gdzie wykazały się ogromną wszechstronnością i wytrzymałością. Od tamtej pory trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek operację wojsk amerykańskich bez ich udziału. Oprócz US Army Chinooki zostały kupione także na potrzeby sił zbrojnych wielu innych państw. W pierwszej części artykułu opisujemy genezę powstania Chinooka, wersje seryjne A–C (czyli te, które brały udział w wojnie w Wietnamie) oraz wersję cywilną i doświadczalną.

Grumman XF5F Skyrocket – monografia
XF5F-1 Skyrocket był pierwszym dwusilnikowym myśliwcem pokładowym zamówionym przez US Navy i pierwszym tego rodzaju samolotem skonstruowanym w firmie Grumman. Jego projekt powstał pod koniec lat 30., a jedyny zbudowany prototyp oblatano w 1940 roku. Problemy napotkane podczas prób oraz zmiana priorytetów po wybuchu wojny na Pacyfiku sprawiły, że w 1942 roku rozwój samolotu przerwano na rzecz bardziej perspektywicznego XF7F-1 Tigercat. Niezwykła sylwetka XF5F-1 zainspirowała twórców popularnej w latach 40. serii komiksów „Blackhawk”, którzy wyposażyli swoich bohaterów w eskadrę takich myśliwców.

Działania lotnicze nad Ardenami 1944. Cz. I
Działania powietrze podczas stoczonej 80 lat temu bitwy ardeńskiej zaliczają się do jednych z najbardziej zmasowanych w czasie drugiej wojny światowej. Bitwa wyróżniała się wielką skalą zaangażowanych sił, zasięgiem terytorialnym, bardzo intensywnym i permanentnym przebiegiem, a co za tym idzie wysokimi stratami. Specyfika towarzyszących im zmagań w powietrzu uniemożliwia zestawienie ich z innymi bataliami o zbliżonej skali. Jednym z najciekawszych aspektów zimowych działań na Zachodzie jest starcie dwóch różnych doktryn lotniczych – anglo-amerykańskiej i ówczesnej niemieckiej. Ich przestudiowanie łatwo mogłoby doprowadzić specjalistów współczesnej wojny powietrznej do wniosku o tkwiących w niej korzeniach doktryny powietrznej NATO przewidującej wyizolowanie pola bitwy w celu łatwiejszego, pośredniego zniszczenia na nim nieprzyjaciela, zgodnie z modelem nazywanym air interdiction battle jako część lub przedłużenie air-land battle.

A oprócz tego lotnicze aktualności:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Hanwha Aerospace – wschodząca gwiazda sektora kosmicznego
•  Lotnictwo wojskowe Gujany
•  Ucieczka myśliwca J-6 z Korei Północnej

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 12/2024 na stronie: https://magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony