Przejdź do treści
Lotnictwo 11/2023
Źródło artykułu

Lotnictwo 11/2023 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 11/2023 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Ćwiczenia „Route 604”
Jednym z najwyższych priorytetów w doktrynie NATO stało się obecnie zwiększenie przeżywalności lotnictwa. Wiele nowej wiedzy w tym zakresie wniosła obserwacja przebiegu działań wojennych na Ukrainie. Kluczowe dla przetrwania tamtejszego lotnictwa okazało się bowiem wcześniejsze wyjście samolotów spod uderzenia lotniczo-rakietowego i rozproszenie sił na wielu lądowiskach. Część maszyn przebazowano na lotniska cywilne, a część na drogowe odcinki lotniskowe (DOL). Manewr tego typu był przez Ukraińców regularnie ćwiczony i w chwil próby okazał się wyjątkowo skuteczny. Równie ważny jest późniejszy częsty przerzut sił na kolejne miejsca tymczasowego stacjonowania. Regularny i częsty manewr siłami lotnictwa nie daje bowiem przeciwnikowi wystarczająco dużo czasu na rozpoznanie miejsc pobytu samolotów oraz zaplanowanie i wykonanie ataku. Gdyby jednak wróg zdołał wykonać uderzenie, straty dotyczyłyby najwyżej kilku maszyn, a nie całej eskadry czy pułku.

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Wrzesień 2023
Wrzesień na froncie stał pod znakiem wyhamowania ukraińskiej ofensywy na Zaporożu oraz nieznacznych sukcesów terenowych odniesionych na południe od Bachmutu, choć na obu kierunkach zadano nieprzyjacielowi znaczne straty w ludziach, doprowadzając do rozbicia kilku jednostek i zmuszając do użycia części rezerw. Duże sukcesy przyniosła natomiast seria uderzeń na cele zlokalizowane na okupowanym Krymie. Z kolei strona rosyjska zademonstrowała zdolność do niszczenia ukraińskich samolotów bojowych na lotniskach.

Tupolew Tu-142 – monografia
Samolot do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych Tu-142 ma nieco krótszą historię od swojego protoplasty, którym był Tu-95. Duży udźwig i zasięg turbośmigłowego bombowca umożliwił zabudowanie w jednym płatowcu wyposażenia do poszukiwania zanurzonych jednostek podwodnych oraz sporego zapasu uzbrojenia. Tu-142 były przez wiele lat, w praktyce do końca zimniej wojny, jednymi z najważniejszych – obok rozpoznawczych Tu-95RC – samolotów radzieckiej Marynarki Wojennej, mogły bowiem przez wiele godzin operować nad obszarami oceanicznymi. Po rozpadzie ZSRR Federacja Rosyjska utrzymywała i utrzymuje relatywnie niewielką flotę Tu-142, które są jednymi z najczęściej przechwytywanych nad wodami międzynarodowymi oceanu światowego maszyn z czerwonymi gwiazdami.

Siły Powietrzne Izraela. Cz. I
Izrael, oficjalnie Państwo Izrael (hebr. Jisra'el; Medinat Jisra'el), leży na Bliskim Wschodzie, na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Graniczy z Libanem na północy, Syrią na północnym wschodzie, Jordanią na wschodzie i Egiptem na południowym zachodzie. Strefa Gazy i Zachodni Brzeg tworzą Autonomię Palestyńską. W dziedzinie bezpieczeństwa i obrony Izrael szczególnie blisko współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi, dla których jest najważniejszym sojusznikiem w tym regionie świata. Od wielu lat korzysta przy tym z ogromnej amerykańskiej pomocy finansowej i wojskowej. W ramach programu FMF (Foreign Military Financing) w 2016 roku Stany Zjednoczone przeznaczyły na ten cel 38 mld dolarów w ciągu dziesięciu lat!

Wrześniowe boje Mirosława Nowaka
Mirosław Nowak po Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie w czerwcu 1939 roku przybył do III/3 Dywizjonu Myśliwskiego na Ławicy i w jego składzie walczył w Wojnie Obronnej 1939 roku. W trakcie wrześniowych walk zestrzelił jednego Dorniera samodzielnie i dwa zespołowo. Był to jeden z najlepszych wyników wśród polskich pilotów myśliwskich biorących udział w wojnie obronnej 1939 r.

Czarny czwartek nad Schweinfurtem Cz. II
Przelot nad okupowaną Belgią i Holandią oraz pograniczem tych krajów z Niemcami kosztował zmierzające nad Schweinfurt amerykańskie formacje stratę 11 Latających Fortec. Załogi bombowców czekała jednak jeszcze długa droga do celu. W odróżnieniu od warunków napotkanych dwa miesiące wcześniej, tym razem obrona nad rdzennym terytorium III Rzeszy okazała się dużo silniejsza, za sprawą włączenia do niej nowych jednostek Luftwaffe. Wśród nich były dywizjony dwusilnikowych samolotów niszczycielskich, które dysponowały ciężkim uzbrojeniem strzeleckim oraz pociskami rakietowymi WGr 21.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Dostawa pierwszych polskich AW149
•  Operacja „Neon”

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 11/2023 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony