Przejdź do treści
Port Lotniczy Łódź (fot. Igor Kuciel)
Źródło artykułu

Łódzkie lotnisko straciło 35 mln złotych w 2022 roku

Łódzki port lotniczy im. Władysława Reymonta zanotował w zeszłym roku stratę netto rzędu 35 mln złotych. Skumulowana strata z kilku ostatnich lat wynosi prawie 240 mln złotych, co przewyższa sumę kapitałów zapasowego i rezerwowego oraz połowę kapitału zakładowego.

Strata w kwocie 19 mln złotych ma zostać pokryta przez Miasto Łódź, a pozostałe 15 mln złotych pokryte zostanie z przyszłych zysków.

Kondycja finansowa łódzkiego lotnisko pozostawia wiele do życzenia. Lublinek od wielu lat, rokrocznie, przynosi stratę z prowadzonej działalności. Port jest co jakiś czas dokapitalizowany przez swoich udziałowców, głównie przez Miasto Łódź, które posiada ponad 95 proc. udziałów. W styczniu 2021 r. miała miejsce pierwsza w historii polskiego lotnictwa sytuacja. Łódzki ratusz ogłosił plany sprzedaży portu im. Władysława Reymonta, lecz do tej pory nie udało się znaleźć potencjalnego inwestora. Lokalne media podawały, że blisko wykupu akcji „Lublinka” był podmiot znany dobrze z branży lotniczej, lecz do transakcji ostatecznie nie doszło.

W czerwcu zeszłego roku Ryanair ogłosił, że od początku sezonu zimowego 2022/2023 będzie oferował z Łodzi loty na trzech nowych trasach. W siatce połączeń portu pojawiły się trzy miasta: Alicante, Bruksela oraz Mediolan. W grudniu 2022 r. rejsy do i z Łodzi przywrócił Wizz Air. Węgierskie linie oferują bezpośrednie połączenia lotnicze do Londynu- Luton.

Plan na 2022 rok zakładał, że w ruchu regularnym z oferty portu skorzysta 145,5 tys. pasażerów. Ostatecznie takimi rejsami poleciało 138,2 tys. podróżnych. Spadek został zniwelowany przez ruch czarterowy, który zanotował rekordowy w ciągu 10 lat wynik. W ramach siedmiu rotacji w tygodniu do Antalyi, Burgas oraz na Kretę (Heraklion) i Rodos poleciało 41 412 pasażerów. Wskaźnik wypełnienia w lotach czarterowych wyniósł 98 proc. W związku ze szczytem Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie portu zrealizował 36 operacji lotniczych o charakterze rządowym. W całym zeszłym roku z lotniska skorzystało prawie 180 tys. podróżnych, o 160 proc. więcej niż rok wcześniej. W porównaniu do 2019 r. pasażerów było o 3,5 proc. więcej.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony