Przejdź do treści
Armia 11/2009
Źródło artykułu

Listopadowy numer czasopisma ARMIA już w sprzedaży

Listopadowy numer czasopisma ARMIA już w sprzedaży, a w nim następujące tematy:

WIADOMOŚCI

Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata

PRZEMYSŁ OBRONNY

Dariusz Rembelski
Kierunki modernizacji technicznej
Na 14 programów operacyjnych MON chce wydać w latach 2010-2018 30,5 mld zł. Umarła Puma, Loara i wieża dla BWP. Żyje Tytan i śmigłowce, dobrze mieć się powinny wojska obrony przeciwlotniczej.

Programy przedstawione przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha stanowią tzw. mapę drogową dla rozwoju SZ RP, w tym szczególnie modernizacji technicznej polskiej armii na następnych 10 lat. Zostały zdefiniowane i opracowane przez SG WP w oparciu o szczegółowe analizy dotyczące faktycznych i przewidywanych potrzeb operacyjnych sił zbrojnych. W analizach tych uwzględniono zarówno priorytety rozwoju SZ RP, jak również aktualne i przewidywane możliwości finansowe resortu obrony narodowej na najbliższą dekadę.(...)

Michał Buslik
Spolonizowany MRAP coraz bliżej
Pozyskanie w przyszłym roku nowych minoodpornych pojazdów patrolowych (Opancerzonych Samochodów Patrolowych) dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie to jedna z kluczowych pozycji tzw. pakietu afgańskiego. Wśród rozważanych przez MON opcji jest również zakup pojazdu oferowanego przez krajowych producentów we współpracy z partnerem zagranicznym. Dzięki październikowym porozumieniom Grupy Bumar z Navistar Defense oraz Huty Stalowa Wola z BAE Systems, oferta krajowego przemysłu obronnego może się poszerzyć o dwa spolonizowane MRAP-y – MaxxPro Dash i RG31 Mk5E.(...)

Dariusz Rembelski
Jeep J8 – personnel/cargo Carrier

Przemysław Simiński
Badania przyszłego kołowego wozu bojowego

Marian Moraczewski
Koncepcje wyprzedzają możliwości techniki wojskowej
Modernizować czy pozyskiwać nowe generacje uzbrojenia? Koncepcje prowadzenia działań bojowych szybciej dostosowują się do wymogów pola walki niż środki walki obarczone różnoraką bezwładnością. coraz częściej różne zadania muszą być realizowane przy użyciu techniki niespełniającej aktualnych wymogów. Przykładem mogą być samochody specjalne HmmwV. Gdy wprowadzano je na wyposażenie wojsk, istniała inna sytuacja militarno-polityczna. Podstawowym walorem HmmwV była wówczas mobilność.(...)

Hubert Królikowski
Ten okropny offset
W środkach masowego przekazu offset jest prezentowany dość różnie, najczęściej jednak w świetle niezbyt pozytywnym. Nie zawsze jest to pełne zrozumienie zagadnienia i związanych z tym kwestii. Bardzo często wypaczają je lobbyści.(...)

Jerzy Markowski
Profesjonalizacja Sił Zbrojnych

Tomasz Kamp
Konferencja Naukowo-Przemysłowa
Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej ma świadomość, że bez pieniędzy na naukę i badania trudno będzie sprostać wyzwaniom stojącym przed Siłami Zbrojnymi – stwierdził sekretarz stanu w MON Czesław Piątas, otwierając III Konferencję Naukowo-Przemysłową poświęconą badaniom naukowym w obszarze techniki i technologii obronnych, zorganizowaną przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON oraz CBW. Spotkanie odbyło się 21 października br. w siedzibie Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie.(...)

WYWIADY

Doładowany pozytywną energią
Z gen. dyw. Tadeuszem Bukiem rozmawia Andrzej Walentek

Zatrzymać maszynę...
Z płk. Arkadiuszem Widła, dowódcą PKW Czad, rozmawia Aleksander Z. Rawski

PCO – perła w koronie Bumaru
Z Ryszardem Kardaszem, prezesem Przemysłowego Centrum Optyki SA, rozmawia Dariusz Rembelski

NA LĄDZIE

Aleksander Z. Rawski
Wojownicy z Mińska
– Mam nadzieję, że w grudniu br. uda się przeprowadzić szkolenie poligonowe dla pododdziałów wyjeżdżających w 2010 roku na misję do afganistanu, bośni i Hercegowiny oraz dla plutonu wchodzącego w skład Grupy bojowej Unii europejskiej, który od stycznia 2010 roku rozpoczyna dyżur bojowy – mówi płk dariusz bogacki, komendant oddziału specjalnego Żandarmerii wojskowej w mińsku mazowieckim.(...)

Antoni Woźniak
Pokaz potęgi
Patrząc na to, co zaprezentowali chińczycy, możemy uznać, że mamy do czynienia z powrotem wielkich parad wojskowych. defilady na Placu czerwonym to już cień dawnych uroczystości. Tymczasem pojawił się godny kontynuator radzieckiej tradycji przeprowadzanych z rozmachem defilad wojskowych. warto przyjrzeć się, czym zaskoczyła parada na placu niebiańskiego spokoju.(...)

ARMIE ŚWIATA

Robert Czulda
Siły zbrojne Nowej Zelandii
Nowa Zelandia ma coraz większe ambicje – to niewielkie państwo chce w nadchodzących latach odgrywać rolę regionalnego lidera, który razem z australią będzie dbał o bezpieczeństwo i wojskowo-polityczną równowagę w regionie południowego Pacyfiku. zadanie to ma być w dużej mierze realizowane za pośrednictwem sił zbrojnych, które nadal są mocno niedofinansowane i borykają się ze skutkami wieloletnich opóźnień.(...)

W POWIETRZU

Johan Franken, Frank vd Avoort
Demonstracja siły

Tadeusz Zieliński
Ekspedycyjność sił powietrznych NATO
Czy współczesne NATO jest rzeczywiście zdolne do realizacji misji poza obszarem odpowiedzialności? Czy posiada potencjał i możliwości predysponujące siły zadaniowe do realizacji misji reagowania kryzysowego? Jedną z kluczowych ról w tego typu działaniach odgrywają siły powietrzne, a w szczególności lotnictwo transportowe jako podstawowy element zapewniający mobilność pododdziałom.(...)

Rafał Tokarski
Belgijski raj dla spotterów

NA MORZU

Janusz Walczak
HMS „Belos”

HISTORIA

Jacek Krzewiński
Brytyjskie okręty podwodne typu Porpoise i Oberon


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony