Przejdź do treści
Źródło artykułu

List otwarty do posłów Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Transportu Lotniczego

Niniejszym publikujemy list otwarty pt posłów sejmowej podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego wystosowany przez Grzegorza Brychczyńskiego, członka Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz V-ce Przewodniczącego Krajowej Sekcji Lotniczej i Technik Kosmicznych

Posiedzenie podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego 19 maja 2023 (piątek) - LINK

Temat obrad 
‘’Informacja Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie incydentów naruszających bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej’’.

Świętą zasadą w lotnictwie jest działanie wszystkich służb zajmujących się lotnictwem cywilnym

‘’BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZTSTKIM’’

Z całą odpowiedzialnością użyłem powyżej  nazewnictwa LOTNICTWEM CYWILNYM i jego służbom  funkcjonującym na bazie polskiego prawa lotniczego a więc zgodnie z prawem i jego granicach.
Powód odbytego posiedzenia -  na fali wzmożenia medialnego i bardzo nośnym społecznie tematem bezpieczeństwa polskiego nieba i troski o pasażerów w nawiązaniu do zaistniałych bezsprzecznych faktów, Podkomisja poddała wątpliwość znaczenia słowa bezpieczeństwo.

Sejmowa Podkomisja stała do spraw transportu lotniczego (INF), postanowiła rozliczyć  Polską Agencję żeglugi Powietrznej i Prezesa Urzędu Lotniczego oraz  Ministra Infrastruktury z ciążącego na nich obowiązku  troski o bezpieczne niebo i pasażerów korzystających z transportu lotniczego .  

Nieskromnie przyznam, że jako czynny od dwudziestu lat  obserwator i niejednokrotnie zapraszany uczestnik posiedzeń Sejmowych i Senackich Komisji i Podkomisji  zajmujących się tematyką lotnictwa cywilnego, ostatnie posiedzenie Podkomisji wprawiło mnie w stan zdziwienia z uwagi na przypuszczony w znakomitej większości nieuzasadniony atak na zaproszonych przedstawicieli służb lotniczych wezwanych do przysłowiowej tablicy.

W jednym przypadku w mojej ocenie,  atak może nie do końca ale -  usprawiedliwiany idący w kierunku MI,  był merytorycznie słuszny.

Podkomisja moim zdaniem w znacznym stopniu  zapomniała że jest ORGANEM KONTROLUJĄCYM funkcjonowanie struktur rządowych, które mają ostatnio zwyczaj silosowego wypełniania swoich obowiązków, do czego przynajmniej Podkomisja w trakcie nie tylko ostatniego posiedzenia  się nie odniosła. Sprawa dotyczy Ministra Infrastruktury, który spełnia rolę zgodnie z ‘’Ustawą o działach’’ nadzór na Lotnictwem Cywilnym i zgodnie z Prawem Lotniczym i w jego granicach. 

Minister właściwy do spraw transportu sprawuje nadzór nad polskim lotnictwem cywilnym. W imieniu Ministra zwierzchność nad lotnictwem cywilnym wykonuje Departament Lotnictwa, który  odpowiada za wykonywanie zadań w zakresie dotyczącym lotnictwa cywilnego. Departament prowadzi sprawy nadzoru Ministra nad Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, oraz PKBWL.

Stawiam wobec tego pytanie co zrobiła -  w praktycznie minionej już kadencji Sejmu -  zdawałoby  się, że w oparciu o swoje kompetencje merytoryczne w zakresie zajmowania się lotnictwem  i w jaki konsekwentny sposób bez emocji politycznych , (niestety nie korzystając z podpowiedzi przedstawicieli środowisk naukowo technicznych pracujących jako NGO w cywilnej  branży lotniczej, kompetentnych publicystów oraz środowiska lotniczego)  zgodnie ze swoją misję zapisaną w Konstytucji jako obowiązek  wskazała   Centrum Rządowemu na;

•    Konieczność poprawy w wielu elementach  polskiego Prawa Lotniczego, 
•    Konieczność wypracowania interresortowego dokumentu o nazwie Strategia dla Lotnictwa Cywilnego

https://dlapilota.pl/wiadomosci/grzegorz-brychczynski/problemy-zwiazane-ze-strukturalnym-zarzadzaniem-polskim-lotnictwem 
https://dlapilota.pl/wiadomosci/grzegorz-brychczynski/stanowisko-sitk-rp-dotyczace-polityki-rozwoju-lotnictwa-cywilnego 

•    Konieczność regulacji organizacji zarządzania na poziomie rządowym - współpraca ministerstw i likwidacji  silosów ministerialnych -  struktur mających obowiązek wykonywania postanowień  wynikających z  prawa lotniczego.

Zasadniczą wadą systemu bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym jest brak jasnego podziału kompetencji i odpowiedzialności. Kompetencje poszczególnych instytucji zachodzą na siebie. Zacierają się bowiem granice podziału obowiązków, jak w zbiorach rozmytych. Są tu bowiem planiści, projektanci infrastruktury, jednostki administracji centralnej i samorządowej, jednostki pełniące funkcje regulatorów transportu, a także producenci środków transportu powietrznego.

Przewodniczący Podkomisji w swoim końcowym wystąpieniu zauważył fakt, że do końca kadencji są zaplanowane tylko cztery posiedzenia Podkomisji. Interesującym będzie program tych czterech podkomisji. Mam nadzieję że nie tylko rozliczanie służb lotniczych  i inwestycji infrastrukturalnych na posiedzeniach Podkomisji , ale również stworzenie na poziomie rządowego budżetu dla  ULC i PKBWL, czy nowoczesnej Ustawy o PAŻP z rekomendacji parlamentarnej. Również refleksja wynikająca z prac w mijającej kadencji Podkomisji w zakresie strategii dla polskiego lotnictwa cywilnego będzie  miała pozytywny wpływ na polskie bezpieczeństwo lotnicze.

Panowie Posłowie,
Myślę że z zadowoleniem środowisko lotnicze przyjęło by popularne  sejmowe stwierdzenie  REASUMPCJA, która dotyczyła  by  merytorycznych wniosków z prac minionej kadencji  w ramach kontroli nad strukturami rządowymi jako przesłanie na nową kadencją, a które dotyczyły by nie tylko emocji kontrolnych nie zawsze podyktowanych merytoryką.

Mam jednak pewną wątpliwość że przyjęta przez PT Parlamentarzystów pracujących we wszystkich komisjach i podkomisjach praktyka ‘’wzywanych do tablicy’’ składania pisemnych wyjaśnień, przekłada się na sprawczość wyrażoną przez  merytoryczne dezyderaty i postulaty struktur parlamentarnych  skierowanych do właściwych merytorycznie i  odpowiedzialnych struktur rządowych,  których obowiązkiem konstytucyjnym jest  naprawa wskazanych w ramach kontroli parlamentarnej nieprawidłowości i zaleceń. 

Szkoda, że w ferworze wzmożenia emocjonalnego członkowie podkomisji nie zauważyli, że zarówno PAŻP jak i ULC w sposób merytoryczny i odpowiedzialny wskazali na swoją niekwestionowaną pozycję i autorytet uznawany przez lotnicze środowisko europejskie i światowe, oraz próbowali wytłumaczyć PT Posłom swoją działalność zgodną z Prawem Lotniczym i w granicach prawa, które uchwalił polski Parlament.

Z poważaniem

 Grzegorz Brychczyński
 Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP
 V-ce Przewodniczący Krajowej Sekcji Lotniczej i Technik Kosmicznych

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony