Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lipcowy rekord Portu Lotniczego Lublin

W lipcu przez świdnickie lotnisko przewinęło się 48 498 pasażerów. To najlepszy miesięczny wynik w jedenastoletniej historii portu. Drugi zanotowano rok temu, jednak był on o prawie 5 tys. podróżnych gorszy.

Od początku 2023 r. z terminala PLL skorzystało już 222 880 osób. Wiele wskazuje na to, że ubiegłoroczny wynik 330 064 pasażerów zostanie pobity. Do znacznego zwiększenia ruchu na lotnisku przyczyniają się zwłaszcza połączenia wakacyjne, których jest siedem.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych podał dane dotyczące ruchu na W pierwszej połowie 2023 roku najwięcej podróżnych obsłużono na lotnisku w Krakowie – 4,37 mln. Wśród 10 lotnisk Port Lotniczy Lublin, z 174 tys. pasażerów znalazł się na 7 miejscu. Mniej popularne okazały się porty w Bydgoszczy – 159 tys., Łodzi – 154 tys. i Olsztynie-Mazurach – 63 tys.

Lotniska regionalne są ważną częścią systemu lotniczego w Polsce, w Europie i na świecie, ich oferta stanowi niezbędne uzupełnienie dla hubów. Pełniąc inną rolę niż porty przesiadkowe, są także impulsem dla rozwoju społeczno-gospodarczego całego kraju, jak i swoich regionów, mają ogromnym wpływ na rozwój turystyki i zatrudnienia. Patrząc na wynik polskich lotnisk regionalnych w pierwszym półroczu, można śmiało powiedzieć, że wychodzimy z popandemicznego kryzysu, a konsekwentne działania skierowane na odbudowę ruchu pasażerskiego  przyniosły wymierny wynik w postaci 1 181 144 obsłużonych pasażerów więcej w stosunku do roku 2019 – mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony