Kwietniowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży
Kwietniowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W kwietniowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:
Tecnam z dieslem
Tecnam P2010 TDI to wersja z dieslem oferowana od 2022 r. Opis konstrukcji i test w locie zapewnił Dave Unwin, a zdjęcia – Keith Wilson.
Szkolenie różnicowe
Czy mając licencję PPL(A) możesz już latać na wszystkich samolotach klasy SEP(L)? Nie od razu… Kwestię wyjaśnia i z przytoczeniem odpowiednich przepisów Michał Zienkiewicz.
Jak działa linia lotnicza
Po zakończeniu cieszącego się uznaniem Czytelników cyklu Kamila Iwankiewicza „Opowiem Ci o samolocie”, po którym Boeing 737 nie ma dla nas tajemnic, rozpoczęliśmy cykl artykułów pisanych przez specjalistów o tym, jak działa, z jakich struktur się składa linia lotnicza. Polecamy szczególnie, jako solidne przygotowanie dla osób marzących o karierze zawodowej w branży lotniczej.
Obwiednia obciążeń dopuszczalnych
Żaden płatowiec nie jest nieskończenie wytrzymały i tylko od pilota zależy, czy nie zostanie on poddany w locie nadmiernemu obciążeniu. O tym, skąd się biorą limity, których pilotowi nie wolno przekroczyć pisze Krzysztof Krawcewicz.
Słońce nie zawsze pilotowi przyjazne
Nawet sobie nie zdajemy sprawę, że latając jesteśmy wystawieni na zwiększone działanie promieni UV. W USA właśnie uznano raka skóry za ryzyko zawodowe pilotów. O zagrożeniu dotyczącym pilotów również General Aviation pisze dr med. Alicja Orkiszewska.
Koniec tradycji?
Żegnamy zimę artykułem Tadeusza Chwałczyka o historii jedynej w swoim rodzaju lotniczej imprezy, która przez dziesiątki lat współtworzyła polską szkołę latania – Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych. Historii, bo wszystko wskazuje, że do zimowych zmagań nawigacyjnych już nie wrócimy.
Władysław Fiszdon
Przed wojną konstruktor rozpoznawczej Mewy, w czasie wojny, w Anglii, uwalniał od zabójczego dla pilotów flatteru bojowe samoloty Hurricane, Spitire, Mosquito, Lancaster, Typhoon, Tempest. Po wojnie stworzył w Polsce Instytut Lotnictwa i biura konstrukcyjne śmigłowców, samolotów treningowo szkolnych i pasażerskich… Zasłużoną dla polskiego lotnictwa postać prof. Fiszdona przypomina Krzysztof Krawcewicz przy okazji wydania jego biografii w cyklu „Ludzie lotnictwa” nakładem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Szybowcowy rok 2022
Podsumowanie wyników sportowych, lista zdobywców odznak srebrnych, złotych i diamentowych w ubiegłym sezonie, przygotowała Marta Biała.
Jak Asterix
Na deser, dla miłośników oldtimierów, niezwykły francuski Nord NC.854 licznie produkowany w latach 50. Latają do dziś sprawiając wielką frajdę właścicielom dzięki bogato oszklonej kabinie, którą można otwierać w locie.
Felietony:
- Piotra Długiewicza o sztucznej inteligencji, która wypiera człowieka z lotnictwa,
- Jarosława Czaplickiego o „czarnych łabędziach” w lotnictwie, czyli że zawsze mogą pojawić się w lotnictwie groźne scenariusze, których nikt przy zdrowych zmysłach by nie wymyślił,
- redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza, m.in. o tym, że zima zła, ale latać zimą jest jednak warto.
Zapraszamy do lektury!
Komentarze