Przejdź do treści
Źródło artykułu

Książka "Samolot szturmowy Iljuszyn Ił-2"

Na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "Samolot szturmowy Iljuszyn Ił-2" autorstwa Wojciecha Zmyślonego, z ilustracjami Andrzeja M. Olejniczaka, wydana nakładem Wydawnictwa Stratus.

Książka ta to kompleksowa monografia poświęcona jednemu z najważniejszych samolotów szturmowych używanych w polskim lotnictwie. Książka zawiera  411 fotografii dokumentujących historię, malowanie i oznakowanie samolotów Ił-2 w polskiej służbie. Dodatkowo, publikacja została wzbogacona o kolorowe 52 sylwetki samolotów wykonane przez Andrzeja M. Olejniczaka.

Dzięki licznym wspomnieniom pilotów, strzelców pokładowych i personelu naziemnego, książka przybliża doświadczenia lotników związanych z Ił-2 w Polsce, tworząc wyjątkowy, szczegółowy obraz tego legendarnego samolotu.

Spis treści
Wprowadzenie - 3
Malowanie i oznakowanie - 6
Wojna - 20
Czasy pokoju - 47
Nad Bałtykiem - 121
Szkolnictwo - 131
Na ziemi - 151
Muzeum - 172
Załączniki - 180

„Samolot po polsku” a „Polish Wings – Polskie Skrzydła”

Uważny Czytelnik bez trudu zauważy, że opublikowane przez wydawnictwo „Stratus”, w odstępie niespełna roku, dwie książki poświęcone Iłom-2 mojego autorstwa są bardzo podobne. Przedstawiają w formie albumowej – z ilustracjami i archiwalnymi fotografiami – dzieje najsłynniejszego sowieckiego szturmowca w Polsce. Mimo tego podobieństwa polskojęzyczna publikacja nie jest jedynie wersją językową. Została przygotowana w innej formule wydawniczej, aby na potrzeby polskiego Czytelnika znacznie rozbudować treść książki.

Główne zmiany objęły większą liczbę sylwetek bocznych (sześć nowych) oraz zdjęć samolotów Ił-2 (ponad 270 nowych fotografii). W tekście dodano część informacji, które nie znalazły się, z uwagi na szczupłość miejsca, w wydaniu angielskim.

Jako uzupełnienie do każdego z rozdziałów zostały dodane wspomnienia lotników, którzy pilotowali te samoloty, latali na ich pokładzie jako strzelcy pokładowi, a wreszcie obsługiwali je w charakterze personelu naziemnego.
Zestawienia tabelaryczne przeniesiono w jedno miejsce, w formie załączników na końcu książki.

Zamieszczono szereg fotografii przedstawiających dowódców jednostek, pilotów i strzelców pokładowych – nie tylko Polaków, ale także obywateli sowieckich różnych narodowości – wszystko to, aby przybliżyć Czytelnikowi ludzi, którzy byli związani z Iłami-2 w Polsce.

Wreszcie – poprawiono szereg błędów, których nie udało się uniknąć podczas prac nad tomem z serii „Polish Wings – Polskie Skrzydła”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony