Przejdź do treści
Źródło artykułu

Książka "Lotnictwo w wojnie powietrznej. Koncepcje. Historia. Teraźniejszość”

Do księgarń trafiła książka pt. "Lotnictwo w wojnie powietrznej. Koncepcje. Historia. Teraźniejszość” autorstwa Wiesława Maruda i Tadeusza Zielińskiego, wydana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. To popularno-naukowa publikacja dotycząca różnych koncepcji użycia lotnictwa w wojnie powietrznej na przestrzeni ostatniego wieku oraz w chwili obecnej.

Publikacja przedstawia poglądy teoretyków użycia lotnictwa (prowadzenia działań powietrznych) z kluczowych państw na przestrzeni ponad 100-letniego funkcjonowania lotnictwa wojskowego.

Szczególną uwagę poświęcono okresowi międzywojnia, w którym statek powietrzny (nowe narzędzie walki) po doświadczeniach z I wojny światowej, okazał się przydatny w wielu zastosowaniach militarnych, co w konsekwencji doprowadziło do powstania nowego rodzaju sił zbrojnych – sił powietrznych.

Przedstawia też koncepcję użycia lotnictwa wojskowego w czasie trwania zimnej wojny, a także prezentuje współczesny, doktrynalny wymiar użycia lotnictwa wojskowego (sił powietrznych).

Ta popularno-naukowa książka jest kierowana do wszystkich zainteresowanych historią wojskowości, historią użycia lotnictwa na wojnie, także do strategów i analityków wojskowych, analityków i specjalistów różnych instytucji publicznych i prywatnych.

Dr hab. Wiesław Marud, profesor Akademii Sztuki Wojennej – kierownik Katedry Zarządzania Lotnictwem Cywilnym  Wydziału Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj – prowadzi zajęcia dydaktyczne: Systemy kierowania i uzbrojenia sił powietrznych, Ćwiczebna praktyka dowodzenia, Systemy dowodzenia sił powietrznych, Dowodzenie siłami powietrznymi, Systemy nawigacyjne, Nawigacja lotnicza, Informacja lotnicza, Kontrola przestrzeni powietrznej, Współczesne siły powietrzne, Lotnictwo sił powietrznych, Targeting lotniczy, Sztuka operacyjna i taktyka lotnictwa, Siły powietrzne w operacji – studium przypadku, Air force operations, Air traffic management.

Płk dr hab. Tadeusz Zieliński, profesor Akademii Sztuki Wojennej – od października 2018 r. prorektor ds. naukowych ASzWoj. Obszar działalności naukowej płk dr hab. Tadeusza Zielińskiego związany jest z szeroko rozumianą obronnością, a w szczególności teorią i praktyką użycia lotnictwa wojskowego w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych oraz we współczesnych konfliktach zbrojnych. Drugi z obszarów naukowego zainteresowania odnosi się do użycia bezzałogowych systemów powietrznych (w tym autonomicznych) w zastosowaniach militarnych oraz w sferze cywilnej. Z kolei trzeci obszar badawczy związany jest bezpośrednio ze Wspólną Polityką Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony