Przejdź do treści
Książka "Cena za życie bez granic"
Źródło artykułu

Książka "Cena za życie bez granic"

W ostatnim czasie wydana została książka pt. "Cena za życie bez granic" autorstwa Wojciecha Dombrowskiego. Wydawca PLAR.

"Cena za życie bez granic" to opowieść o dorastaniu w latach wojny i socjalizmu, Marzenie o lataniu i walka o odzyskanie skrzydel na obczyźnie.

"Postanowiłem opisać osiemdziesiąt lat mojego życia. W mojej naturze leżała zawsze ciekawość świata i wewnętrzne przekonanie, że każdy dzień należy przeżywać mocno, żeby pozostał na zawsze w pamięci. Uważam niezmiennie, że życie możemy zawsze mieć piękne, w każdych okolicznościach jakie nam zgotowano. To zależy tylko od nas samych. Ja byłem zawsze niepokorny i na te okoliczności nie godziłem się. Czy to było rozsądne? W oczach moich znajomych i bliskich, a być może i w Twoich – nie zawsze. Dostawałem za to często od życia w kość. Ale z perspektywy lat, tylko to co udało mi się wywalczyć dla siebie, jest warte wspomnień, ba, stanowiło prawdziwą treść mojego życia" – mówi Wojciech Dombrowski.

"To historia chłopca, którego dzieciństwo przypadło na czas wojny, na ziemiach wcielonych do Rzeszy, mimo to szczęśliwe a później, pełne przygód, na Ziemiach Odzyskanych, w obliczu nieustannego prześladowania ojca przez władze komunistyczne. To życie studenta geografii, który swoją ciekawość świata przypłacił pobytem w więzieniach. To praca w realiach PRL – niepokornego pedagoga i pilota, któremu gro żono odebraniem licencji. A na koniec, życie Polaka, którego wydalono z Ojczyzny, działalność społeczna na obczyźnie na rzecz Polaków uciekinierów z PRL, ale przede wszystkim praca pilota dyspozycyjnego, pełna trudnych lotów samolotowych i śmigłowcowych. A także to, co z niej wyniosłem najważniejszego: moja misja upowszechniania wśród pilotów łatwej i bezpiecznej metody lądowania wykluczającej niebezpieczeństwo wypadków" – mówi dale autor.

"Osiemdziesiąt lat, mocno przeżytych, sprawiło że moja opowieść jest długa. Czytelnik – amator biografii, mam nadzieję, znajdzie w niej to czego szuka – może przykład, może przestrogę, albo podobieństwo do własnych kolei życia i potwierdzenie słuszności swoich decyzji. Czytelnik – pilot, mam nadzieję, wyciągnie z moich do świadczeń wnioski, które pomogą mu bezpiecznie wykonywać własne loty" – zachęca do lektury Wojciech Dombrowski.

Wojciech Dombrowski (ur. 1936) – w latach 1976-2005 zawodowy pilot, wcześniej pedagog specjalny, niespokojny duch, działacz, więzień polityczny PRL i później emigrant – porwał się na napisanie autobiografii. Można ją określić jako odważną, bo z jej kart wyłania się postać głównego bohatera, z którym nie zawsze chce się utożsamiać czytelnik. Tytuł, jaki jej nadał, „Cena za życie bez granic”, mówi o tym, co powodowało młodymi ludźmi, wychowanymi w czasach PRL – czasach wszechobecnej indoktrynacji, cenzury, zależności kariery od demonstrowania poglądów politycznych, wreszcie braku swobody poruszania się po Europie i świecie – do zachowań niepokornych i przedsięwzięć szalonych...
Na to nakłada się, niezależna od wszystkich okoliczności, miłość do latania, łącząca skłonność Autora do zdobywania świata z pasją włóczęgi i żądzą przygód.
Pokolenie Autora zrobiło wszystko, by przyszłe generacje Polaków mogły żyć bez granic. Być może skłoni to do refleksji współczesnego czytelnika, że warto było o to walczyć wtedy, a trzeba walczyć i teraz, bo wolność nie jest dana raz na zawsze.


Przeczytaj również:
E-book "Technika bezpiecznego lądowania. Dot Landing System DLS"

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony