Krzyż Kawalerski dla Prezesa PZL Mielec
Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Polskich Zakładów Lotniczych został uhonorowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wyróżnienie Prezesowi wręczył w imieniu Prezydenta RP Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. broni Dariusz Łukowski w piątek 8 września br. podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu obronnego.
Prezes Janusz Zakręcki był inicjatorem i realizatorem prywatyzacji Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu. Rozwój firmy przełożył się na utworzenie nowych miejsc pracy na Podkarpaciu oraz pozycję największego eksportera branży obronnej w Polsce. Zasługą prezesa Janusza Zakręckiego jest także ściągnięcie do Polski pełnej linii produkcyjnej legendarnego śmigłowca Black Hawk oraz jego struktur. Starania Janusza Zakręckiego o rozszerzenie portfolio produktów PZL Mielec zaowocowały uruchomieniem w marcu 2022 roku produkcji głównych podzespołów dla globalnego programu F-16 Block 70/72 takich jak: struktura tylnego i centralnego kadłuba oraz struktura kokpitu i jego boczne panele z przednią komorą.
Prezes Janusz Zakręcki pełni funkcję prezesa najdłużej wśród wszystkich prezesów polskich firm branży zbrojeniowej. Zarządza PZL Mielec od 18 lat. To jeden z najbardziej doświadczonych menedżerów w polskim przemyśle lotniczym, w którym zaczynał karierę zaraz po ukończeniu studiów na Politechnice Krakowskiej. Zna ten przemysł od podszewki; do funkcji prezesa doszedł po szczeblach kariery w PZL Mielec zaczynając od szczebla inżyniera produkcji.
"Jestem zaszczycony. To wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla pracowników PZL, dla całego zespołu, któremu chciałbym z całego serca podziękować" – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec.
Order Odrodzenia Polski
Order ustanowiony został w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Komentarze