Kpt. pil. Adelajda Szarzec-Tragarz zakończyła karierę lotniczą w PLL LOT

Kpt. pil. Adelajda Szarzec-Tragarz podczas pożegnania (fot. A. Klewiado)

W dniu 19 stycznia br. nastąpił koniec pewnej ery w polskiej branży lotniczej, ponieważ kpt. pil. Adelajda Szarzec-Tragarz zakończyła karierę lotniczą w PLL LOT wykonując swój ostatni lot o numerze LO98 jako dowódca Boeinga B787 (SP-LRB) na trasie Seul – Warszawa.

Zapraszamy do odsłuchania korespondencji ATC z lotem pożegnalnym Pani Adelajdy – LINK

Pani Kapitan przygodę z lotnictwem rozpoczęła w wieku 16 lat w Aeroklubie Bielsko-Bialskim. Latała tam na szybowcach oraz ukończyła szkolenie podstawowe na samolocie Zlin 526 F. Jest absolwentką pierwszego rocznika specjalizacji pilotażowej Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza. Jest pierwszą kobietą, która uzyskała licencję pilota zawodowego w Ośrodku Szkolenia Lotniczeg, a obecnym Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.


LO98 Boeing B787-8 (SP-LRB) z Seulu lądujący na Lotnisku Chopina (fot. Piotr Bożyk/PAŻP)

Cała jej późniejsza kariera związana była z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT (od 1980). Przez 33 lata była kapitanem na samolotach Antonow An-24 oraz Boeingach 737, 767 i 787. Przez pewien czas latała Tupolewem Tu-154 jako pierwszy oficer. Ma prawie 20 tys. godzin całkowitego nalotu i 16,5 tys. godzin nalotu jako dowódca, z czego większość na Boeingach (14,4 tys. godzin od 1992). Jest pierwszą kobietą w Polsce, która została pilotem i kapitanem linii lotniczych. W 2013 roku została pierwszą kobietą kapitanem boeingów B787 w Polsce i prawdopodobnie także w Europie. Swój pierwszy lot Dreamlinerem wykonała 7 stycznia 2013 r.

O pasji i osiągnięciach Pani kapitan możecie posłuchać na archiwalnym nagraniu ze spotkania "Pilotki, lotniczki, inżynierki. Pasja, talent, odwaga", zorganizowanego w Instytucie Lotnictwa w 2016 roku z okazji Dnia Kobiet – LINK

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podziękowała kpt. pil. Adelajdzie Szarzec-Tragarz za każdą godzinę spędzoną wspólnie w polskiej przestrzeni powietrznej przygotowując specjalny dyplom.


Przeczytaj również:
Za sterami B787: "Liczba kobiet w lotnictwie stale rośnie…"
Absolwentka Politechniki Rzeszowskiej pierwszą kobietą za sterami Dreamlinera w PLL LOT

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus