Przejdź do treści
MOONWALK - wernisaż wystawy połączony z prezentacją modelu skafandra N.Armstronga - 17 listopada (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Kosmos i Neil Armstrong w Muzeum Lotnictwa Polskiego

"MOONWALK– wielki krok dla człowieka", "Z księżyca na Marsa i dalej…", "Podbój kosmosu" to hasła, które w najbliższym czasie przewijać się będą w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a to za sprawą wystaw i prezentacji o tematyce kosmicznej, której centralnym punktem jest prezentacja modelu skafandra Neila Armstronga – pierwszego człowieka, który stanął na księżycu.

Wernisaż wystawy, za zaproszeniami, przewidziany jest na czwartek 17 listopada 2022 r. o godz. 12:00, z kolei wydarzenia dla szerokiej publiczności zaplanowano na niedzielę 20 listopada 2022 r., kiedyw Muzeum Lotnictwa odbywa się Kosmiczy Dzień Drzwi Otwartych.

Wydarzenie realizowane jest przy współpracy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie oraz z misją dyplomatyczną USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu (UNVIE).

Co będziemy mogli zobaczyć?

W ramach projektu zobaczymy następujące wystawy:

"MOONWALK– wielki krok dla człowieka" – Prezentacja modelu skafandra Neila Armstronga – pierwszego człowieka na Księżycu, dowódcy misji Apollo 11, którego lądowanie stworzyło „jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Model został wykonany ze skanów 3D oryginału, pochodzącego ze zbiorów Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie, w ramach projektu „Apollo at the Park” i jest jedną z 15 kopii wystawianych poza granicami Stanów Zjednoczonych.

"Z Księżyca na Marsa i dalej…"

Wystawa fotografii NASA zatytułowana „Z Księżyca na Marsa i dalej…” przedstawia wszystkie misje programu Apollo, dwunastu astronautów, którzy chodzili po Księżycu i przygotowania NASA do ponownych misji na Księżyc i dalej na Marsa.

"Podbój kosmosu"

Wystawa przedstawia całokształt działań człowieka związanych z lotami kosmicznymi – od prac teoretycznych Konstantego Ciołkowskiego ponad 100 lat temu, przez pierwsze próby rakietowe w latach 20., użycie rakiet balistycznych, będących poprzedniczkami rakiet kosmicznych podczas II wojny światowej, wysłanie w Kosmos pierwszych sztucznych satelitów i zwierząt, następnie pierwsze loty załogowe, loty w załogach wieloosobowych, pierwsze wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną, lądowania na Księżycu, umieszczenie na orbicie stacji kosmicznych, lot kosmiczny Polaka, loty wahadłowców, wysłanie sond i łazików na Marsa oraz misje kosmiczne, będące przedsięwzięciami prywatnymi.

Wystawa składać się będzie z plansz i artefaktów prezentowanych w gablotach, w tym modeli lądowników oraz przedmiotów, które poleciały na misje w kosmos. Podczas wernisażu będzie okazja do zobaczenia łazika marsjańskiego Kalman stowarzyszenia "Space System", z kolei podczas Kosmicznego Dnia Otwartych Drzwi odbędzie się prezentacja Jana Hoffmanna poświęcona lotom na Księżyc (specjalna edycja "Spotkania przy Samolocie"), pokaz filmu Apollo 13, a także kosmiczne animacje dla dzieci i młodzieży.

Wszystkie wydarzenia w cenie regularnego biletu do Muzeum. Szczegóły www.muzeumlotnictwa.pl

MOONWALK - wystawa połączona z prezentacją modelu skafandra N.Armstronga - 20 listopada (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony