Kosmiczny teleskop Chandra ma problem techniczny
Obserwatorium Rentgenowskie Chandra zostało wysłane w kosmos w 1999 roku przy pomocy wahadłowca Columbia i funkcjonuje do tej pory. Krąży po mocno eliptycznej orbicie okołoziemskiej z okresem 64 godzin.
9 lutego w trakcie rutynowego sprawdzania danych z teleskopu wykryto problem z zasilaniem jednej z kamer (High Resolution Camera). Specjaliści z NASA zdecydowali się wstrzymać prowadzone obserwacje i przełączyli cztery instrumenty naukowe w tryb awaryjny. Obecnie trwa analiza sytuacji. Natomiast teleskop jako całość funkcjonuje poprawnie.
Nie jest to pierwsza awaria teleskopu. Na przykład w kwietniu 2020 roku obserwacje były zawieszone na kilka miesięcy z powodu uszkodzenia elektroniki głównej kamery. Problem miał też jeden z żyroskopów. Misję teleskopu planowano początkowo na 5 lat pracy, ale działa już ponad 22 lata.
Obserwacje, które wykonuje Chandra znacząco zwiększyły naszą wiedzę z zakresu astronomii rentgenowskiej. Imię, jakie nosi teleskop, pochodzi od Subrahmanyana Chandrasekhara, hinduskiego astrofizyka pracującego w Stanach Zjednoczonych, laureata Nagrody Nobla w 1973 roku za sformułowanie teorii o późnych stadiach ewolucji gwiazd masywnych. Wykazał m.in. że istnieje limit maksymalnej możliwej masy białego karła, co obecnie zwane jest w astronomii granicą Chandrasekhara. (PAP)
cza/ zan/
Komentarze