Przejdź do treści
Po
Źródło artykułu

Konsultacje społeczne dot. projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo lotnicze - stanowisko PKL

Niniejszym publikujemy stanowisko Polskiego Klubu Lotniczego odnośnie wyłączenie spod jurysdykcji Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoru nad lotnictwem ultralekkim.

"Szanowni Państwo,

Polski Klub Lotniczy popiera wyłączenie spod jurysdykcji Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoru nad lotnictwem ultralekkim i powierzenie go środowiskom społecznym i samorządowym. Nie odnosząc się na tym etapie do poszczególnych zapisów proponowanych zmian, generalnie wnosimy o wprowadzenie zapisów gwarantujących powołanie nie jednego, a wielu podmiotów wyznaczonych, które mogłyby w ramach otrzymanych kompetencji prowadzić działalność na zasadach rynkowych.

 W oficjalnym piśmie do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, zwracamy uwagę na doświadczenia innych krajów w zakresie prowadzenia nadzoru nad „małym lotnictwem". Jesteśmy, jako środowisko skupione wokół Polskiego Klubu Lotniczego, całkowicie za przekazaniem nadzoru w ręce podmiotów pozarządowych.

 Pragniemy zaznaczyć, że znaczne obniżenie kosztów nadzoru nad „małym lotnictwem" jest jednym z najważniejszych postulatów środowiska, które ma spowodować gwałtowny rozwój lotnictwa niekomercyjnego. W powszechnej opinii jest to podstawowa bariera uniemożliwiająca dołączenie do czołówki krajów europejskich w tym zakresie. Według naszej opinii tylko funkcjonowanie kilku podmiotów wyznaczonych, które będą działały w warunkach konkurencji rynkowej pozwoli na znaczne obniżenie kosztów i utrzymanie wysokiej jakości usług świadczonych na rzecz środowiska.

 Polski Klub Lotniczy wyraża jednocześnie obawy, że w przypadku powołania jednego podmiotu wyznaczonego będącego monopolistą efektem będzie powstanie niepublicznego „ULC bis" ze wszystkimi negatywnymi skutkami i nie zostanie osiągnięty główny cel zmian czyli obniżenie kosztów i uproszczenie procedur w „małym lotnictwie".

Chcielibyśmy również zauważyć konieczność określenia szczególnych przypadków dotyczących sytuacji, w których minister właściwy do spraw transportu cofa podmiotowi wyznaczenie. Ogólny zapis brzmiący: „nie realizuje czynności" może powodować szerokie pole do interpretacji zapisów ustawy i tym samym brak możliwości skutecznego nadzoru nad podmiotem powołanym.

Polski Klub Lotniczy wyraża gotowość do wsparcia konsultacji społecznych, także w postaci zorganizowania czy współorganizacji konferencji lub seminarium poświęconym proponowanym zmianom".

Z poważaniem

Elzbieta Wiszniewska

Sekretarz Generalny

Polski Klub Lotniczy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony