Konsultacje aktów prawnych
Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał do konsultacji społecznych dwa projekty aktów wykonawczych do ustawy - Prawo lotnicze.
Pierwszy z nich to projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku.
Celem tego rozporządzenia jest stworzenie katalogu przepisów porządkowych, które po wprowadzeniu do stosowania przez zarządzającego na podstawie art. 82 pkt 3 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze obowiązywać będą w stosunku do wszystkich osób znajdujących się na terenie lotniska.
Katalog przepisów porządkowych został stworzony na podstawie dotychczasowych doświadczeń zarządzających lotniskami będącymi portami lotniczymi w rozumieniu art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze. Projektodawca kierował się potrzebami zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku przy jednoczesnym uwzględnieniu wymagań funkcjonowania transportu lotniczego.
Drugim aktem przekazanym do konsultacji jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wnoszenia broni palnej, broni gazowej oraz materiałów wybuchowych na pokład statku powietrznego przez żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
Regulacja ta normuje dwie kategorie zagadnień. W pierwszej kolejności ustanawia szczegółowe warunki wnoszenia przez wskazanych żołnierzy i funkcjonariuszy broni palnej, broni gazowej oraz materiałów wybuchowych. Założono, że skorzystanie z przyjętej w art. 116 ust. 3 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze możliwości będzie miało miejsce, jeżeli:
-
żołnierze i funkcjonariusze posiadają broń oraz materiały wybuchowe zgodnie z obowiązującymi ich przepisami;
-
przełożeni żołnierzy i funkcjonariuszy przekażą komendantowi placówki Straży Granicznej, w której zasięgu terytorialnym znajduje się lotnisko, zarządzającemu lotniskiem, oraz przewoźnikowi lotniczemu, informację o potrzebie wniesienia na pokład statku powietrznego broni oraz materiałów wybuchowych:
-
z zasady – w formie pisemnej nie później niż na 2 dni przed planowanym terminem wylotu,
-
wyjątkowo, w przypadkach niecierpiących zwłoki - telefonicznie, przy niezwłocznym jej potwierdzeniu w formie pisemnej;
-
-
podczas wnoszenia broni oraz materiałów wybuchowych na pokład statku powietrznego oraz w trakcie przebywania z bronią oraz materiałami wybuchowymi na pokładzie statku powietrznego żołnierze oraz funkcjonariusze zachowują się ze szczególną ostrożnością, w celu maksymalnego zapewnienia bezpieczeństwa lotu statku powietrznego;
-
żołnierze i funkcjonariusze ukończyli szkolenie specjalistyczne z wynikiem pozytywnym.
W rozporządzeniu zostały także uregulowane kwestie wymagane upoważnieniem ustawowym dotyczące szkoleń, przygotowujących żołnierzy oraz funkcjonariuszy do posiadania broni oraz materiałów wybuchowych na pokładzie statku powietrznego.
Szkolenia obejmują problematykę z zakresu znajomości:
-
pokładu statku powietrznego;
-
procedur obowiązujących na pokładzie statku powietrznego;
-
skutków użycia broni palnej lub gazowej na pokładzie statku powietrznego;
-
sposobów unieszkodliwienia osoby niebezpiecznej bez użycia broni palnej lub gazowej.
Szkolenia odbywałyby się w oparciu o programy zatwierdzone przez Komendanta Głównego Straży Granicznej po ich wcześniejszym uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Taki podział zadań wynika z faktu, iż to Komendant Straży Granicznej jest podmiotem odpowiedzialnym za zawartość merytoryczną szkoleń oraz posiada odpowiednie doświadczenie i możliwości realizacji szkoleń. Jednocześnie wymóg uzgodnienia programu szkolenia z Prezesem Urzędu uzasadniony jest ścisłym powiązaniem tematyki z obszarem lotnictwa cywilnego.
Omawiane akty zamieszczone są na stronie internetowej Urzędu w zakładce Prawo / Projekty.
Komentarze