Przejdź do treści
ULC
Źródło artykułu

Konferencja o problemach prawa lotniczego w Rzeszowie

W dniach od 11 do 12 kwietnia 2013 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa - „Aktualne problemy prawa lotniczego”. Organizatorami konferencji były Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Rzeszów wspólnie ze Stowarzyszeniem EUROAVIA Rzeszów. Patronat nad konferencją objął Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Ołowski. W spotkaniu udział wzięli studenci, nauczyciele akademiccy oraz specjaliści z branży lotniczej, w szczególności z zakresu prawa lotniczego.

Konferencję otworzyli m.in. prof. Elżbieta Dynia z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Marek Orkisz, Rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz Piotr Ołowski, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Podczas swojego wystąpienia, Prezes ULC ciepło przywitał uczestników konferencji oraz podziękował za możliwość uczestniczenia w tak ciekawym wydarzeniu. W swoim przemówieniu Prezes Piotr Ołowski odniósł się również do swojej pracy magisterskiej dotyczącej wolności lotniczych, a także do początku swojej pracy zawodowej w lotnictwie. Wskazując na wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu prawa lotniczego, zaznaczył, że jest w odpowiednim miejscu – i z właściwymi osobami. Prezes Piotr Ołowski wspomniał, iż konferencja odbywa się w niezwykle ważnym dla Polski roku wyborczym do Rady ICAO. Dodał, że Polska dotychczas nie była reprezentowana w tak znakomitym międzynarodowym gronie. Na zakończenie życzył wszystkim zebranym owocnych obrad.

Pierwszego dnia konferencji odbyły się trzy sesje, mianowicie: prawno-międzynarodowe aspekty bezpieczeństwa żeglugi powietrznej, prawa pasażera w świetle regulacji prawa międzynarodowego oraz ubezpieczenia użytkowników statków powietrznych i ośrodków kształcenia lotniczego.

Moderatorem pierwszej sesji dotyczącej bezpieczeństwa żeglugi powietrznej był prof. dr hab. Leonard Łukaszuk, autor wielu publikacji m.in. z zakresu prawa międzynarodowego, w tym lotniczego oraz kosmicznego. Ponadto w sesji głos zabrała Pani dr Małgorzata Polkowska, Zastępca Dyrektora Biura Prezesa ULC, która wygłosiła referat na temat prac ICAO nad modernizacją systemu odpowiedzialności karnej w lotnictwie cywilnym. W swojej prezentacji zwróciła uwagę na praktyczną działalność ICAO w przedmiocie tworzenia prawa oraz wypracowywania międzynarodowego kompromisu w trakcie uzgadniania treści konwencji lotniczych.

Drugiego dnia w ramach IV sesji konferencji omówiono prawne aspekty użytkowania bezzałogowych cywilnych i państwowych statków powietrznych. Zaproszeni prelegenci przedstawili różne punkty widzenia na temat systemów bezzałogowych, klasyfikacji bezzałogowych statków powietrznych oraz problemy związane z opisaniem zagadnień z zakresu bezzałogowców w prawie lotniczym. Podczas tej sesji Urząd Lotnictwa Cywilnego reprezentował Pan Paweł Szymański, przewodniczący powołanego przez Prezesa ULC Zespołu ds. bezzałogowych statków powietrznych. Pan Szymański przedstawił obecnie obowiązujące przepisy Prawa lotniczego i akty wykonawcze w tej dziedzinie. Pozostałe dwie sesje konferencji dotyczyły prawnych regulacji wprowadzania na rynek produktów lotniczych oraz globalizacji przemysłu lotniczego.

Materiały pokonferencyjne zostaną wydane w formie publikacji i będzie można zapoznać się z nimi z końcem bieżącego roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony