Przejdź do treści
Bohdan Jancelewicz (fot. z arch. Grzegorza Brychczyńskiego)
Źródło artykułu

Bohdan Jancelewicz – kolejny zasłużony dla polskich skrzydeł odmeldował się do Niebiańskiej Eskadry

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. W dniu 31 października 2022 r. zmarł dr inż. Bohdan Jancelewicz. Był wybitnym konstruktorem, naukowcem, wychowawcą akademickim, pilotem sportowym, działaczem i menagerem lotniczym. Godnie reprezentował Polskę w międzynarodowych organizacjach lotniczych i na mistrzostwach Świata. Był działaczem społecznym i wniósł bezcenny wkład w upamiętnienie ludzi i zdarzeń ważnych dla historii polskiego lotnictwa.

Szczególnym jego dokonaniem było przygotowanie i redagowanie serii książek "Ludzie lotnictwa" o wybitnych naukowcach, konstruktorach i menagerach lotniczych jak np. Jan Oderfeld, Franciszek Misztal, Tadeusz Rejniak i inni.

Bohdan Jancelewicz urodził się 2 listopada 1932 r. w Augustowie a więc żył prawie dokładnie 90 lat. W młodości z rodziną w 1940 roku wywieziony na Syberię. do kraju wrócił w ramach repatriacji we wrześniu 1945 r. Po ukończeniu szkoły średniej w 1951 r. studia wyższe ukończył na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej.

Pracę zawodową rozpoczął w WSK Okęcie w Ośrodku Konstrukcji Lotniczych zajmując stanowiska konstruktora, kierownika sekcji obliczeniowej, pełnomocnika ds. prób wytrzymałościowych w locie. Następnie, w 1960 roku zatrudniony został na Wydziale Lotniczym Politechniki w Katedrze Budowy Samolotów jako asystent a po obronie doktoratu jako adiunkt i  powołany na stanowisko docenta. Wypromował 110 absolwentów Wydziału i 2 doktorów. Kierował Zakładem Samolotów i Śmigłowców przez 12 lat. Zajmował stanowisko Dyrektora Instytutu Techniki Lotniczej i Hydroerodynamiki oraz  prodziekana Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa przez 8 lat. Opracował i wydał wiele publikacji i recenzji technicznych.

Od swych młodych lat był czynnym pilotem a później wspaniałym instruktorem szybowcowym i samolotowym Aeroklubu Warszawskiego. Wyszkolił ok. 50 pilotów i posiadał nalot ok. 1200 godz.

Jego doświadczenie i szanowana w lotniczym środowisku inżynierska wiedza lotnicza a przede wszystkim koleżeńskość i zmysł organizacyjny, jak i wysoka odpowiedzialność w działaniu szczególnie, pozwoliły jemu jako Prezesowi Aeroklubu Warszawskiego przeprowadzić niełatwy proces uruchomienia lotniska sportowego na Gocławiu.

Dalej w strukturach aeroklubowych był wiceprezesem Zarządu Głównego Aeroklubu. Jako przedstawiciel Polski zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Szybowcowej Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI), skąd otrzymał Honorowy Dyplom Paula Tissadiera.

Uczestniczył 10 krotnie w samolotowych i szybowcowych Mistrzostwach Świata jako członek ekipy i jej kierownik. Był ekspertem w sprawach bezpieczeństwa w lotnictwie, członkiem Głównej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Przez 15 lat uczestniczył w badaniu ok. 50 wypadków lotniczych. Był autorem wielu ekspertyz technicznych dla potrzeb sądów. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Twórców Aeronautyki i jego prezesem przez 12 lat, oraz autorem inicjatywy powstania na Politechnice Warszawskiej kierunku kształcenia Lotnictwo i Kosmonautyka. Opracował program studiów magisterskich dla absolwentów Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie i prowadził kurs dla 40 absolwentów. Był też sekretarzem naukowym i współautorem ok. 40 konferencji i seminariów naukowych.

Od wielu lat był członkiem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i jego wiceprezesem przez kilka kadencji.

Pożegnanie i pogrzeb odbędzie się w dniu 4 listopada 2022 r. o godzinie 13:00 na cmentarzu Powązkowskim Wojskowym w domu pogrzebowym.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony