Przejdź do treści
Centralne Pokazy Lotnicze - wstęp (fot. Piotr Bożyk)
Źródło artykułu

Kolejne gwiazdy Centralnych Pokazów Lotniczych

Trwają przygotowania do Centralnych Pokazów Lotniczych, które odbędą się w dniu 29 czerwca br. na lotnisku w Mokrem, zarządzanym przez Aeroklub Ziemi Zamojskiej. Wiemy już, że popis swoich umiejętności da jeden z najbardziej znanych pilotów akrobacyjnych na świecie – Artur Kielak.

Organizatorzy poinformowali, że drugą atrakcją pokazów będą aż dwa samoloty bojowe FA-50. Jednocześnie lekkie i majestatyczne, na co dzień służą polskim siłom powietrznym. Są wyposażone w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, nowoczesną awionikę oraz radar kierowania ogniem. FA-50 to niejedyne wojskowe statki powietrzne na tych pokazach, ale te maszyny zobaczycie tylko w Zamościu.

FA-50 na Centralnych Pokazach Lotniczych (fot. Hesja Air-Art Photography)

(fot. Hesja Air-Art Photography)

Trzecią gwiazdą pokazów będzie śmigłowiec Bölkow Bo 105. Ta kultowa maszyna jest dobrze znana stałym bywalcom imprez lotniczych. Specjalnością Bo 105 są pokazy nocne i pirotechniczne, które w tym roku zostaną wzbogacone o dodatkowe efekty. Jakie? Po odpowiedź zapraszamy do Zamościa.

Bölkow Bo 105 jest pierwszą atrakcją zamojskich nocnych pokazów, a za jego sterami zasiądzie Maciej Dominiak – utalentowany i doświadczony pilot, który na śmigłowcach wylatał ponad 1000 godzin.

Bölkow Bo 105 na Centralnych Pokazach Lotniczych (fot. Centralne Pokazy Lotnicze)

(fot. Centralne Pokazy Lotnicze)

Czwartą atrakcją CPL będzie Zespół Akrobacyjny Orlik, reprezentujący Polskie Siły Powietrzne w kraju i zagranicą. Jego nazwa pochodzi od samolotów PZL-130 Orlik, na których piloci latają od początku istnienia zespołu.

Piloci ZA Orlik od 26 lat dostarczają entuzjastom akrobacji samolotowej niezapomnianych wrażeń. Na co dzień wykonują obowiązki instruktorów w 42 Baza Lotnictwa Szkolnego. Pokazy lotnicze są okazją to zademonstrowania talentu i poziomu wyszkolenia pilotów.

Obecny skład zespołu przedstawia się następująco:
🛩 mjr pil. Michał Jabłoński – lider
🛩 ppłk pil Michał Anielak – drugi prawy prowadzony/solista
🛩 kpt. pil. Eryk Parzyszek – pierwszy lewy prowadzony
🛩 kpt. pil. Adrian Iberle – drugi lewy prowadzony/solista
🛩 por. pil. Filip Rybczyński – pierwszy prawy prowadzony
🛩 por. pil. Bartosz Kaczmarek – komentator/pilot szkolony
🛩 ppor. pil. Norbert Roczkowski – kamerzysta

Zespół Akrobacyjny Orlik na Centralnych Pokazach Lotniczych (fot. Hesja Air-Art Photography)

(fot. Hesja Air-Art Photography)

Z niecierpliwością czekamy, aby zobaczyć ich na niebie. Zapraszamy na podniebne show w wykonaniu jedynego wojskowego zespołu akrobacyjnego w Polsce.

Organizatorzy poinformowali również, że wstęp na Centralne Pokazy Lotnicze na Lotnisku Zamość-Mokre jest bezpłatny. Dla osób planujących przyjazd na pokazy autem przygotowany zostanie płatny parking na terenie lotniska, na którym liczba miejsc będzie ograniczona.


Przeczytaj również:
Centralne Pokazy Lotnicze 2024 w Zamościu
Znamy pierwszą gwiazdę Centralnych Pokazów Lotniczych w Zamościu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony