Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kandydaci na lotników stają się uczniami-pilotami, przed którymi otwarta jest kariera lotnicza

Dzięki wsparciu QEMETICA Soda Polska S.A. (poprzednia nazwa: CIECH Soda Polska S.A.) Energy from Waste Polska Sp. z o.o. (EEW) – fundatorów Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych, Aeroklub Kujawski w Inowrocławiu realizuje grant pod nazwą „Szkolenie lotnicze bez granic w Inowrocławiu".

Młodzi inowrocławianie i mieszkańcy gminy Inowrocław, wyłonieni w konkursie Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych, stali się kandydatami na pilotów szybowcowych i skoczków spadochronowych i realizują kolejne etapy szkolenia. Po zdaniu egzaminów wstępnych dotyczących wiedzy z zakresu: lotnictwa, historii Inowrocławia i działalności przemysłu sodowego w naszym mieście, kandydaci rozpoczęli lotnicze szkolenie teoretyczne.

Wiedzę z tematyki lotniczej, w tym: meteorologii, nawigacji, mechaniki i aerodynamiki lotniczej, bezpieczeństwa wykonywania lotów, kandydaci przyswajali podczas wykładów oraz platform e-learningowych (certyfikowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego). Po zakończeniu każdej sesji kandydaci na pilotów i skoczków spadochronowych zdawali egzaminy z wiedzy teoretycznej dotyczącej każdego przedmiotu.

Teraz nadszedł czas na kolejny etap – praktyczne szkolenie lotnicze

W ostatni weekend na lotnisku w Inowrocławiu swoje pierwsze skoki spadochronowe wykonali uczniowie spadochronowi – beneficjenci konkursu QEMETICA Soda Polska S.A. i EEW. Do ukończenia szkolenia muszą wykonać jeszcze po dwa skoki z pokładu aeroklubowego samolotu Jak-12 M.

W poniedziałek, 24.06.2024 r. pierwsze loty zapoznawcze wykonali kandydaci na pilotów szybowcowych wraz z instruktorem szybowcowym w drugiej kabinie szybowca szkolno-treningowego Puchacz.

Starty wykonane za wyciągarką szybowcową pozwoliły na zapoznanie się z zasadami pilotażu szybowca i dostarczyły adeptom niezapomnianych wrażeń lotniczych. Teraz uczniowie będą wykonywać po około 50 takich startów, ucząc się lotu po kręgu w którego zakres wchodzą: start, loty po prostej, zakręty, podejście do lądowania i lądowanie.

Nad Inowrocławiem będzie łatwo dostrzec szybowiec startujący za wyciągarką na wysokość około 300 m i do znudzenia latający po tym samym schemacie. Wszystko po to, aby każdy z przyszłych pilotów jak najlepiej poznał zasady lotu, precyzyjnie pilotował szybowiec i bezpiecznie wykonywał operacje lotnicze.

Dzięki Funduszowi Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych, a w szczególności fundatorom QEMETICA Soda Polska S.A. i EEW, umożliwiliśmy młodzieży inowrocławskiej dofinansowanie w kosztownym szkoleniu lotniczym. Śmiało możemy oszacować, ze dzięki wspomnianemu dofinansowaniu zainteresowanie szkoleniem lotniczym w naszym regionie wzrosło o 100 %.

Tym samym Aeroklub Kujawski w Inowrocławiu może realizować swoją działalność statutową, w tym w zakresie  popularyzacji zawodów lotniczych, szkolenia lotniczego, pozyskaniu nowych członków i przygotowaniu młodych pilotów i skoczków spadochronowych do realizacji lotniczych zamierzeń zawodowych oraz osiągnięć sportowych.

Należy podkreślić, że jest to pierwsza inicjatywa lokalna w zakresie pozyskania finansowania zewnętrznego do szkolenia lotniczego, a Aeroklub Kujawski podejmuje wszelkie kroki, aby nie była ona jedyna, tak dla dobra 90 letniej historii lotniska w Inowrocławiu jak i dla przyszłych pokoleń inowrocławskich lotników.

Teks: pil. Sławomir Jędrzejczak, Zarząd Aeroklubu Kujawskiego
Zdjęcia: Łukasz Głamowski, członek Aeroklubu Kujawskiego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony