Przejdź do treści
Źródło artykułu

Jubileusz 5-lecia Instytutu Nawigacji

Instytut Nawigacji Lotniczej Akademii Wojskowej świętuje w tym roku 5-lecie swego istnienia. W ramach jubileuszu w poniedziałek 21 października 2024 r. odbyła się uroczystość o charakterze reminiscencyjnym, w której uczestniczyli zaproszeni goście, kadra, podchorążowie LAW.

Nie zabrakło też byłych pracowników, studentów cywilnych i absolwentów. Spotkanie otworzył powitaniem zaproszonych gości Dyrektor Instytutu Nawigacji ppłk w st. spocz. pil. dr hab. inż. Janusz Ćwiklak, prof. LAW.

Następnie głos zabrał JM Rektor - Komendant gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur akcentując, że "Lata działalności Instytutu Nawigacji, a wcześniej Katedry Nawigacji Lotniczej to ogromny wysiłek i dorobek w wymiarze zbiorowym oraz indywidualnym, a także bezcenne doświadczenia i satysfakcja z osiąganych sukcesów, z codziennej, niełatwej pracy dydaktycznej, organizacyjnej i naukowej".

Wykład okolicznościowy pt. „Rys historyczny kształcenia w dziedzinie nawigacji w dęblińskiej Szkole Orląt” wygłosił ppłk w st. spocz. nawig. dr Remigiusz Pielacha, wieloletni, zasłużony były nauczyciel akademicki Szkoły Orląt. W czasie uroczystości poświęcono czas również prezentacjom bogatych osiągnięć naukowych Instytutu. W dalszej część spotkania Rektor-Komendant LAW w asyście Dyrektora Instytutu Nawigacji wręczył wyróżnienia długoletnim pracownikom związanych z dziedziną Nawigacji. Tradycyjnie, jak zwykle w tego typu spotkaniach miały miejsce wspomnienia pracowników o zachowanych w pamięci sytuacjach, zdarzeniach oraz osobach związanych z nawigacją.

Zamykając oficjalną część uroczystości Dyrektor Instytutu Nawigacji zabrał głos: "5-lecie Instytutu Nawigacji to wyjątkowy czas, który pozwala spojrzeć z dumą na nasz dotychczasowy dorobek oraz podkreślić nieustanne dążenie do doskonałości w kształceniu kadr lotniczych. Instytut nawigacji został utworzony 1 października 2019 r. na bazie Katedry Nawigacji Lotniczej, kontynuując tradycje jednostek organizacyjnych, w szczególności Katedry Nawigacji, które w blisko 100-letniej historii dęblińskiej Szkoły Orląt prowadziły nauczanie w zakresie nawigacji, prawa lotniczego procedur i przepisów ruchu lotniczego, meteorologii, infrastruktury nawigacyjnej, metodyki naprowadzania i geoinformacji. Nasza misja to nie tylko kształcenie, ale także rozwój działalności naukowo-badawczej, która obejmuje takie dziedziny jak geodezja, kartografia, nawigacja satelitarna, meteorologia czy zarządzanie ruchem lotniczym".

Zwieńczeniem Jubileusz stał się okolicznościowy obiad z udziałem wszystkich uczestników uroczystości w Sali Kolumnowej Pałacu Jabłonowskich.

Instytut Nawigacji jest jednostką organizacyjną LAW. Jej główne zadanie to kształcenie studentów wojskowych i cywilnych w zakresie szeroko pojętej nawigacji lotniczej, zarządzania ruchem lotniczym, meteorologii, systemów informacji geograficznej oraz prowadzenie działalności naukowo-badawczej w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport, a także działania zmierzające do ciągłego doskonalenia bazy badawczo-dydaktycznej. W zakresie działalności dydaktycznej Instytut Nawigacji prowadzi studia I i II stopnia na kierunku Nawigacja. Kształcenie odbywa się w następujących specjalnościach: zarządzanie ruchem lotniczym, eksploatacja infrastruktury nawigacyjnej, systemy GNSS, nawigacja taktyczna. Ponadto nauczyciele akademiccy Instytutu prowadzą zajęcia na kierunku Lotnictwo kosmonautyka, na studiach podyplomowych oraz różnego rodzaju kursach doskonalenia zawodowego przeznaczonych dla słuchaczy wojskowych i cywilnych. Działalność naukowo-badawcza Instytutu obejmuje obszary związane z geodezją satelitarną, systemami informacji geograficznej, nawigacją lotniczą w szczególności satelitarną, zarządzaniem ruchem lotniczym. Zakres tematyczny wykonanych i realizowanych prac badawczych jest bardzo szeroki, a główne kierunki badań związane są z problematyką zastosowania nowoczesnej techniki satelitarnej w nawigacji lotniczej.

Instytut Nawigacji współpracuje z krajowymi i zagranicznymi uczelniami, instytucjami takimi jak: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Techniczny w Koszycach, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Instytut Lotnictwa, Szefostwa Wojskowej Służby Ruchu Lotniczego. Współpraca polega w szczególności na wymianie doświadczeń, realizacji wspólnych projektów oraz doskonaleniu programów studiów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony