Jak zostać pilotem samolotu?
Wybieranie ścieżki zawodowej nigdy nie jest prostym zadaniem. Warto jest jednak rozważyć wiele dostępnych możliwości, a jedną z nich, w dodatku niewątpliwie ciekawą, jest praca jako pilot samolotu. Droga do zostania pilotem nie jest prosta, jednak ta praca ma wiele argumentów, które zdecydowanie rekompensują włożony wysiłek i fundusze.
Po pierwsze - licencje
Aby móc zostać pilotem, trzeba uzyskać stosowne licencje. Najważniejszą z nich jest Airline Transport Pilot License oraz Commercial Pilot License. Ta druga, skrótowo nazywana CPL(A) umożliwia zarobkowe pilotowanie samolotów do 5,7 tony z maksymalnie 9 pasażerami. Alternatywą jest bycie drugim pilotem w masywniejszym samolocie, zabierającym większą ilość pasażerów. Z kolei pierwsza wymieniona, czyli ATPL pozwala już na bycie pilotem w zasadzie bez ograniczeń.
Zdobycie obu licencji wiąże się z koniecznością wylatania co najmniej 1500 godzin. Po drodze czekają nas również setki godzin wykładów i nauki własnej. Łączny koszt obu licencji to ok. 150-200 tys PLN.
Czy idealny stan zdrowia to wymóg?
W społeczeństwie utarło się przekonanie, że zawodowy powinien być okazem zdrowia. W praktyce jednak nie do końca tak jest. Naturalnie jeżeli przewlekle chorujemy na coś poważnego jak np. choroba serca, czy problemy psychiczne, to zostanie pilotem nie będzie możliwe.
Pilot musi przejść następujące badania:
- EKG
- audiogram
- tympanometria
- spirometria
- badania okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne
Jeżeli kandydat na pilota pozytywnie przejdzie powyższe badania, nie będzie żadnych przeszkód, aby mógł spełniać się w tej ścieżce zawodowej. Wyniki badań są zatem tak samo ważne, jak wyniki na żywo dla kibiców sportowych.
Zarobki pilota
Jak można już zauważyć, zostanie pilotem wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, ale również niemałego nakładu finansowego na uzyskanie licencji. Warto zatem przyjrzeć się zarobkom pilotów, aby wiedzieć, czy rekompensują one włożony trud i finanse.
Widełki zarobków są jednak różne - w znacznej mierze są uzależnione od linii lotniczej, w której będziemy latać. Poniżej przedstawimy zatem kilka przykładów zarobków pilotów w konkretnych liniach lotniczych:
WizzAir - ok. 20 tys.PLN brutto miesięcznie
RyanAir - do 55 tys. PLN brutto miesięcznie
Lufthansa - 25-80 tys. PLN brutto miesięcznie
LOT - ok. 30 tys. PLN brutto miesięcznie
Emirates - ok. 60 tys PLN brutto miesięcznie.
Artykuł sponsorowany