Przejdź do treści
Źródło artykułu

Jak mieszka się przy lotnisku?

Mieszkanie przy lotnisku może być wymarzoną lokalizacją dla spottera, który będzie mógł śledzić i fotografować operacje lotnicze z własnego balkonu, czy ogrodu. Może mieć też inne zalety, takie jak dobra komunikacja z centrum miasta. Dla osób niebędących fanami lotnictwa może być jednak źródłem stresu i dyskomfortu, o którym należy pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie.

O wartości nieruchomości, ale również jakości życia i komforcie jej użytkowania zazwyczaj decyduje jej lokalizacja. Mieszkanie przy lotnisku może być specyficznym doświadczeniem, które ma zalety, ale również wady.

Dlaczego warto zamieszkać przy lotnisku?

Jedną z największych zalet mieszkania w pobliżu lotniska jest bardzo dobra komunikacja. Lotniskom towarzyszy rozbudowana infrastruktura drogowa. Dogodny dojazd na lotnisko oraz do dworców czy centrów przesiadkowych zapewnia komunikacja zbiorowa. W zależności od miasta będą to autobusy, tramwaje, a także kolej. 

Lotniska zazwyczaj są bardzo dobrze skomunikowane również z centrum większego, pobliskiego miasta, co mieszkającym w pobliżu może ułatwić codzienne dojazdy do pracy, szkoły, czy na zakupy.

Mieszkanie przy lotnisku jest też dobrym rozwiązaniem dla osób często podróżujących samolotem służbowo lub turystycznie. Dobry, szybki dojazd do terminalu i brak potrzeby korzystania z lotniskowego parkingu jest wygodnym rozwiązaniem.

Rozwój okolicy i nowe miejsca pracy

Dzielnice w pobliżu dużych lotnisk dynamicznie się rozwijają. Samorządy inwestują w rozbudowę infrastruktury drogowej i technicznej, natomiast prywatni inwestorzy stawiają centra handlowe, restauracje i hotele. W pobliżu lotnisk rozwijają się też usługi związane z obsługą ruchu turystycznego i biznesowego, takie jak np. parkingi, czy wypożyczalnie aut.

W zależności od specyfiki danego portu lotniczego jego najbliższe okolice często wykorzystywane są pod budowę centrów logistycznych lub biurowych.

Takie obszary mogą być atrakcyjną lokalizacją dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Oferują również wiele nowych miejsc pracy, a mieszkanie w pobliżu skraca czas potrzebny na dojazd i powrót z niej.

Jakie problemy może powodować mieszkanie blisko portu lotniczego?

Tysiące podróżnych obsługiwanych przez port lotniczy każdego dnia sprawia, że mieszkając w jego pobliżu, możemy się spodziewać wzmożonego ruchu samochodów. Są to zarówno pojazdy prywatne, jak i taksówki czy autobusy. Port lotniczy oraz inne obiekty zlokalizowane w jego pobliżu są również obsługiwane przez dużą liczbę samochodów dostawczych i ciężarowych.

Ruch o różnym natężeniu występuje przez całą dobę. W godzinach szczytu mogą tworzyć się korki, co utrudnia nam wyjazd i powrót z domu. Oprócz tego narażeni jesteśmy też na nadmierny hałas, czy zanieczyszczenia powietrza.

Jedną z największych niedogodności związanych z mieszkaniem w pobliżu lotniska jest hałas lotniczy. Jego natężenie będzie największe w osi pasa startowego, czyli wtedy, gdy nad nami przelatują startujące i lądujące samoloty. 

Mimo że nowoczesne konstrukcje lotnicze są coraz cichsze, a niektóre porty lotnicze ograniczają liczbę operacji realizowany w nocy, to hałasu nie da się całkowicie wyeliminować. Może być on uciążliwy, szczególnie dla osób, które pracują z domu, potrzebują ciszy do koncentracji lub mają małe dzieci, które śpią w ciągu dnia. 

Niektórzy twierdzą, że do odgłosów samolotów można się przyzwyczaić i po pewnym czasie przestają one być uciążliwe, to jednak podwyższony hałas może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Hałas wewnątrz pomieszczeń można zredukować. W przypadku nowych inwestycji mieszkaniowych dbają o to sami deweloperzy, montując odpowiednią izolację akustyczną oraz wysokiej jakości okna i drzwi dźwiękochłonne. 

Poziom hałasu możemy sprawdzić samemu przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości. Wystarczy odwiedzić daną lokalizację, wybierając moment o większym natężeniu ruchu lotniczego. Warto to sprawdzić o różnych porach dniach, a przy okazji wizyty można porozmawiać z przyszłymi sąsiadami o ewentualnych niedogodnościach ze strony lotniska.

Osoby mieszkające w pobliżu portu lotniczego i narażone na nieustanny hałas, który przekracza określone normy, mogą się starać o odszkodowanie. Może być ono związane obniżeniem wartości nieruchomości lub rekompensować nakłady poniesione na montaż izolacji akustycznej. Polskie przepisy nie są jednak jednoznacznie interpretowane, więc swoich praw można dochodzić jedynie na drodze sądowej.

Wada, która może być zaletą

Ryzyko występowania podwyższonego poziomu hałasu i innych niedogodności związanych z mieszkaniem w pobliżu lotniska sprawia, że ceny nieruchomości w jego sąsiedztwie mogą być niższe. Stosunkowo tanie nieruchomości można znaleźć na warszawskich włochach czy w położonym obok Ławicy Przeźmierowie.

Sprzedając dom lub mieszkanie w takiej okolicy, możemy otrzymać mniej, niż za podobną nieruchomość w innych częściach miasta i trudniej będzie nam znaleźć nabywcę. Z drugiej strony decydując się na zakup, możemy zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które widzą zalety mieszkania w pobliżu portu lotniczego, a także w przypadku zakupu w celach inwestycyjnych. Najem krótkoterminowy może w tym przypadku przynosić stałe regularne wpływy.

Nie ma jednak reguły i nieruchomości w pobliżu lotniska, nie zawsze są tańsze. W przypadku dużych miast, gdzie trudno znaleźć atrakcyjne grunty pod zabudowę mieszkaniową, nowe osiedla powstają nawet w bliskim sąsiedztwie lotnisk. Cena lokali często nie odbiega w tym przypadku od średniej.

Decyzja o zakupie nieruchomości w pobliżu lotniska powinna być za każdym razem dobrze przemyślana. Musimy rozważyć różne argumenty, uwzględniając nasze własne potrzeby i preferencje.


Artykuł sponsorowany

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony