"Jackal Stone 2010". Polacy uczą się dowodzić w NATO

21 Baza Lotnictwa Taktycznego

W 21. Bazie Lotniczej w Świdwinie i na poligonie wojsk lądowych w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojsk specjalnych "Jackal Stone 2010". Ponad tysiąc żołnierzy z siedmiu krajów uczy się współpracy w ramach operacji specjalnych w ramach NATO.

Kierownikiem "Jackal Stone 2010" jest amerykański generał Michael S. Repass, dowódca sił specjalnych USA w Europie (SOCEUR). Polska po raz pierwszy jest gospodarzem tego typu manewrów. Biorą w nich udział żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Rumunii, Ukrainy, Chorwacji i Polski. W 21. Bazie Lotniczej, gdzie znajduje się dowództwo "Jackal Stone 2010", odbywa się sztabowa część ćwiczeń, na poligonie w Drawsku Pomorskim część bojowa. Ćwiczenia zakończą się 27 września.

Oprócz komandosów w manewrach uczestniczy również lotnictwo, które trenuje wsparcie sił specjalnych z powietrza.

"Najważniejsze na polskiej ziemi w tym roku"

Minister obrony narodowej Bogdan Klich, który obserwował w poniedziałek na poligonie działania sił specjalnych, powiedział, że są to "najważniejsze z ćwiczeń wojskowych na polskiej ziemi w tym roku".

Jak dodał "operacje specjalne w dzisiejszym świecie mają coraz większe znaczenie w prowadzeniu działań bojowych, a ćwiczenia te w praktyce sprawdzają zdolność do współpracy międzynarodowej i sojuszniczej, która jest podstawą sukcesu sprzymierzonych".

Czytaj całość artykułu na stronie tvn24.pl


Źródło: tvn24
comments powered by Disqus