Przejdź do treści
Moment podpisania umowy. Siedzą od lewej: Łukasz Porycki i Wojciech Strzyżewski (fot. Kazimierz Adamczewski)
Źródło artykułu

Inżynieria lotnicza jednym z dwóch nowych kierunków na Uniwersytecie Zielonogórskim

W dniu 17 maja br., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze została podpisana umowa dotycząca przyznania Uniwersytetowi Zielonogórskiemu dotacji w kwocie 700 000 zł. Dofinansowanie jest związane z tworzeniem dwóch nowych kierunków na uczelni: inżynierii lotniczej oraz inteligentnych systemów miejskich.

W konferencji wzięli udział: prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski – rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. Waldemar Sługocki, prof. UZ, a jednocześnie poseł na Sejm RP, Katarzyna Łasińska – kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego, Łukasz Porycki – wicemarszałek Województwa Lubuskiego. 
 
Przyznane środki finansowe pomogą uczelni utworzyć nowoczesne kierunki kształcenia. Powołanie tych kierunków podyktowane jest zmieniającą się rzeczywistością i wyzwaniami stojącymi przed tym regionem.

Prace nad utworzeniem kierunku inżynieria lotnicza rozpoczęły się już dwa lata temu. Dzięki współpracy Aeroklubu Ziemi Lubuskiej z Uniwersytetem Zielonogórskim będą kształcić się na nim przyszli mechanicy ze specjalnością lotniczą, a w nowo wybudowanym hangarze będą mogli odbywać swoje praktyki. Transport lotniczy po pandemii zaczyna wracać na „stare” trasy. Lotnisko w Babimoście otwiera się na nowe kierunki, przez co wzrasta zapotrzebowanie na obsługę i serwisowanie samolotów.

"Przekazane środki pozwolą na utworzenie tych ważnych kierunków, jak również pomogą w kształceniu nowoczesnych kadr, które są potrzebne, aby nasze województwo rozwijało się w dynamiczny sposób" – powiedział wicemarszałek województwa lubuskiego, Łukasz Porycki.

Za wsparcie utworzenia nowych kierunków podziękował prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski – rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego: "Już od bardzo dawna samorząd województwa wspomaga Uniwersytet Zielonogórski w zakresie kształcenia, czy w zakresie badań naukowych. To kolejny etap, który związany jest tym razem z nowymi kierunkami. Myślę, że tego typu działania będą procentowały całemu regionowi, dostarczając specjalistów, którzy będą zarządzali nowoczesnym miastem, czy naprawiali samoloty, którymi będziemy latać.".

Rekrutacja na nowe kierunki jest planowana w roku akademickim 2023/2024.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony