Przejdź do treści
Szkolenie w ramach pakietu szkoleniowego "PATRIOT Familiarization" na lotnisku na warszawskim Bemowie (fot. Maciej Nędzyński, CO MON)
Źródło artykułu

Intensyfikacja wdrażania Patriotów do służby w Siłach Zbrojnych RP

We wtorek 7 lutego szef MON obserwował szkolenie 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w ramach pakietu szkoleniowego „PATRIOT Familiarization”.

W 2018 roku zamówiliśmy pierwsze zestawy PATRIOT. Pod koniec ubiegłego roku dotarły one do Polski. Ćwiczenia integrujące najpierw rozpoczęły się na poligonie w Toruniu, dziś odbywają się w jednostce w 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, ale także rozpoczynamy ćwiczenia dotyczące przemieszczania jednostki, zajmowania stanowiska czy przygotowania bojowego – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami brygady rakietowej.

Jesteśmy w Warszawie, na lotnisku w Bemowie. Jesteśmy podczas ćwiczenia wojsk obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Są to ćwiczenia zaplanowane, które mają za zadanie przemieścić jednostkę, zająć stanowiska, ale także zgrać poszczególne elementy tworzące zespół PATRIOT. Chcę bardzo mocno podkreślić, że to wszystko co związane jest z komentarzami dotyczącymi tego ćwiczenia jest naszym świadomym działaniem. Poinformowaliśmy opinię publiczną o tym ćwiczeniu. Co do zasady przyjmujemy taką prośbę skierowaną do państwa, żeby nie informować o przemieszczaniu się wojsk polskich, wojsk sojuszniczych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, ale będziemy pewne ćwiczenia pokazywać, świadomie pokazywać. Te ćwiczenia mają charakter odstraszający agresora, a więc pokazujemy gotowość bojową Wojska Polskiego – powiedział wicepremier.

Chcę bardzo mocno podkreślić, że ten zespół, który ćwiczy jest zespołem ludzi doświadczonych. Jest zespołem ludzi wyszkolonych, a teraz już tylko szlifują swoje umiejętności, które służą bezpieczeństwu naszej Ojczyzny, które służą obronności naszej Ojczyzny – zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów.

Szkolenie w ramach pakietu szkoleniowego "PATRIOT Familiarization" na lotnisku na warszawskim Bemowie (fot. Maciej Nędzyński, CO MON)2

(fot. Maciej Nędzyński, CO MON)

Żołnierze z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej rozpoczęli szkolenie z obsługi, przemieszczania sprzętu i rozwijania ugrupowania bojowego poza miejscem stałej dyslokacji m. in na lotnisku Warszawa-Babice. Szkolenie „PATRIOT Familiarization”, pogłębiające umiejętności obsługi sprzętu przez żołnierzy jest kolejnym etapem wdrażania nowych systemów IBCS i PATRIOT do Sił Zbrojnych RP. Szef MON poinformował, że niebawem zespół złożony z żołnierzy z 3 brygady wyjedzie do Stanów Zjednoczonych.

Jeszcze w tym tygodniu i po powrocie już przyjedzie z doświadczeniami związanymi z wprowadzeniem systemu zarządzania polem walki – najnowocześniejszego systemu zarządzania polem walki – mówił szef MON.

W 2018 roku, kiedy zamówiliśmy zestawy PATRIOT, zamówiliśmy ten system, zamówiliśmy także najnowocześniejszy system zarządzania polem walki. Jedynie w armii Stanów Zjednoczonych i Wojsku Polskim ten system jest wdrażany. To jest „integrated battle command system” – najnowocześniejszy, jeszcze raz powtarzam sieciocentryczny system, który pozwoli na bardzo efektywne i skuteczne wykorzystywanie poszczególnych elementów właśnie zapewniających bezpieczeństwo przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi. To jest najnowocześniejsza na świecie formuła. Jestem dumny z tego, że Wojsko Polskie równolegle z wojskiem USA będzie dysponowało już za chwile właśnie tym systemem – powiedział wicepremier M. Błaszczak.

Szkolenie w ramach pakietu szkoleniowego "PATRIOT Familiarization" na lotnisku na warszawskim Bemowie (fot. Maciej Nędzyński, CO MON)3

(fot. Maciej Nędzyński, CO MON)

Szef MON przypomniał, że doświadczenia z wojny na Ukrainie wskazują jednoznacznie jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa przeciwlotniczego i przeciwrakietowego. Wicepremier mówił, że 17 państw na całym świecie dysponuje systemem PATRIOT, a polski system, który obecnie jest wdrażany jest najnowocześniejszą wersją. 

Bardzo dziękuję wszystkim żołnierzom za to, że tak sprawnie przejmują swoje obowiązki. Jest to skok jakościowy jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa przeciwlotniczego i przeciwrakietowego. Wdrażamy właśnie system PATRIOT, ale wdrażamy także system oparty o rozwiązania polsko-brytyjskie. Chodzi o małą NAREW, wykorzystujemy rakiety brytyjskie na polskich elementach, na polskich podwoziach – mówił wicepremier.

Najistotniejsze jest to, że bardzo sprawnie polscy żołnierze operują tym sprzętem i jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, proszę państwa, żeby co do zasady nie informować o ćwiczeniach. Chyba, że o to państwa poproszę. I właśnie dziś państwa proszę o to, żeby bardzo szeroko na ten temat mówić, żeby informować opinię publiczną bo to jest bardzo ważny element polityki odstraszania. Pokazywania tego, że Wojsko Polskie jest wyposażane konsekwentnie w nowoczesną broń, że żołnierze Wojska Polskiego są świetnie przeszkoleni – zaznaczył M. Błaszczak.

Szkolenie w ramach pakietu szkoleniowego "PATRIOT Familiarization" na lotnisku na warszawskim Bemowie (fot. Maciej Nędzyński, CO MON)4

(fot. Maciej Nędzyński, CO MON)

Podstawowym zadaniem systemu „Wisła” będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

W maju 2022 r. szef MON podpisał zapytanie ofertowe – Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony