Przejdź do treści
Inauguracja roku akademickiego w Lotniczej Akademii Wojskowej (fot. LAW)
Źródło artykułu

Inauguracja roku akademickiego w Lotniczej Akademii Wojskowej

W sobotę, 1 października br., o godz, 11.00 w dęblińskiej „Szkole Orląt” rozpocznie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 podchorążych i studentów cywilnych pierwszego roku. Wydarzenie zostanie poprzedzone mszą świętą o  godz. 9.00 w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Loretańskiej.

Zgodnie z limitem ustanowionym przez Ministerstwo Obrony Narodowej studia wojskowe na I roku rozpocznie 196 osób. Kształceni będą na trzech kierunkach studiów:
– Lotnictwo i kosmonautyka – 111 osób,
– Nawigacja – 54 osoby,
– Logistyka – 31 osób.

Studenci przyjęci na studia wojskowego w roku akademickim 2022/2023 rozpoczną służbę wojskową na nowych zasadach wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny. Kształcenie na pierwszym roku studiów będą realizować jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych. Znacząco wzrośnie również wynagrodzenie. Od pierwszego roku studiów będą otrzymywać 100% najniższego uposażenia żołnierzy zawodowych (w 2022 r. kwota ta wynosi 4560 zł). Z każdym kolejnym rokiem studiów wysokość miesięcznego wynagrodzenia będzie systematycznie wzrastać i zależeć od roku nauki i posiadanego stopnia wojskowego.

Lotnicza Akademia Wojskowa (LAW) to jedna z najbardziej renomowanych uczelni lotniczych, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Połączenie prawie 100 lat tradycji, historii i wychowania patriotycznego z rozbudowaną, nowoczesną flotą powietrzną i bazą dydaktyczną daje silne podstawy do kształcenia najlepszych pilotów wojskowych. „Szkoła Orląt” jest jedyną uczelnią wojskową kształcącą przyszłych oficerów na specjalnościach: pilot, kontroler ruchu lotniczego, nawigator naprowadzania, pilot-operator bezzałogowych statków powietrznych (BSP) oraz w zakresie logistyki lotniczej. Akademia prowadzi współpracę w zakresie kształcenia akademickiego, specjalistycznych szkoleń praktycznych, badań naukowych, propagowania aktywności fizycznej i wymian kulturowych, zarówno z krajami Europy, Azji, z krajami Zatoki Perskiej oraz Ameryki Północnej. 

Inaugurację roku akademickiego w Lotniczej Akademii Wojskowej będzie można zobaczyć na żywo.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony