Przejdź do treści
II MP Pilotów w Narciarstwie Biegowym (fot. Sławomir Cichoń)
Źródło artykułu

II Mistrzostwa Polski Pilotów w Narciarstwie Biegowym rozegrane

Ustjanowa to miejscowość znana chyba wszystkim ludziom lotnictwa. To tutaj przed wojną w latach 1932-1939 istniał Wojskowy Obóz Szybowcowy. Rozciągał się on od Ustjanowej, poprzez pasmo Żukowa, Równię, aż po stoki Gromadzynia w Ustrzykach Dolnych. Pięć lotnisk, sześć hangarów, około 800 szybowców, 54 miejsca startu… Trzystu pilotów szkolonych miesięcznie do kategorii A i B, a w miesiącach letnich liczba ta dochodziła nawet do tysiąca kadetów szkolonych jednocześnie…Tutaj rozpoczynało swoje kariery lotnicze mnóstwo pilotów, którzy później walczyli w kampanii wrześniowej, pod niebem Francji oraz Anglii.

Ponad trzydzieści lat temu Stanisław Nahajowski lwowiak, społecznik i sportowiec dla uczczenia lotniczej historii Ustjanowej zorganizował pierwszy Bieszczadzki Bieg Lotników. W tym roku w dniach 16-17 lutego rozegrano już jego trzydziestą drugą edycję. Wiosenna temperatura, piękna pogoda i świetne warunki śniegowe ściągnęły do Ustjanowej na stoki Żukowa ponad dwustu biegaczy narciarskich, w większości najlepszych amatorów w Polsce, gdyż bieg jest jedną z eliminacji do Pucharu Polski Amatorów w Narciarstwie Biegowym. Na starcie zameldowało się nawet kilku zawodników zaplecza kadry narodowej w biegach narciarskich.

Od ubiegłego roku w ramach Bieszczadzkiego Biegu Lotników rozgrywane są Mistrzostwa Polski Pilotów w Narciarstwie Biegowym. Pilotów w Bieszczady przyjechało kilkunastu i zdołano przeprowadzić mistrzostwa na dystansach 5, 10 i 20 kilometrów w konkurencjach męskich. Pilotki jeszcze w Bieszczady nie zawitały, należy mieć nadzieję, że w następnych latach to się się zmieni i będą one również rywalizować o tytuły, przynajmniej na najkrótszym, pięciokilometrowym dystansie.

W biegu głównym na dystansie 20 kilometrów rywalizowano na czterech pięciokilometrowych pętlach. Śniegu w Bieszczadach w grudniu i styczniu napadało bardzo dużo i wiatr halny oraz wysokie temperatury utrzymujące się przez ostatnie dwa tygodnie nie zdołały go stopić. Trasy w Ustjanowej przygotowane były perfekcyjnie, chociaż zmienne warunki po trasie(miejsca zacienione z oblodzonymi torami, miejsca nasłonecznione z wodą w torach) nastrączyły mnóstwa problemów ze smarowaniem nart i sporą trudnością był dobór odpowiednich klistrów,.Trzeba było je mieszać, czasami zmieniać tuż przed biegiem i nie wszyscy niestety trafili ze smarowaniem. W 2. Mistrzostwach Polski Pilotów w Narciarstwie Biegowym zwyciężył Andrzej Tomkowicz z Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w przeszłości zawodnik kombinacji norweskiej Orlewu Krosno, który zdetronizował ubiegłorocznego zwycięzcę Sławomira Cichonia z Aeroklubu Radomskiego (2.miejsce) oraz oraz wicemistrza z ubiegłego roku Jarosława Stana z Aeroklubu Stalowowolskiego (3. miejsce)

Na dystansie 10km dla zawodników powyżej 60. roku życia zwyciężył Wacław Żurek z Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie, w przeszłości biathlonista Nafty Jedlicze.

Z kolei na dystansie 5km tytuł Mistrza Polski w Narciarstwie Biegowym zdobył Józef Stachoń-Tutoń z Aeroklubu Nowotarskiego, na drugim miejscu finiszował Paweł Mamcarz z Grodziska Mazowieckiego a na trzecim Józef Półchłopek z Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Warto dodać, że Pan Józef otrzymał również puchar dla najstarszego uczestnika zawodów. Należy pogratulować zdrowia i życzyć wszystkim takiej kondycji w wieku osiemdziesięciu lat jak Pan Józef.

Poziom sportowy pilotów biegaczy wzrósł mocno od ubiegłego roku wszyscy poprawili swoje czasy o ok. 10 minut pomimo o wiele wolniejszych warunków śniegowych. Wszyscy startujący, ukończyli mistrzostwa w dobrym zdrowiu i z obietnicami ponownego spotkania za rok na kolejnych 3. Mistrzostwach Pilotów w Narciarstwie Biegowym.

O lotniczej historii Ustjanowej przypomina pomnik wzniesiony na stokach Małego Króla, miejscu skąd również odbywały się przed wojną starty szybowców. Skrzydła szybowca Pliszka uformowane w kształt litery „V” jak victoria. Victorią były wojenne losy pilotów szkolonych kiedyś w tym miejscu, zwycięstwem są również osiągnięcia sportowe wszystkich biorących udział w mistrzostwach. Dla jednych jest to podium i medale dla innych sam fakt przebiegnięcia długiej, wymagającej trasy narciarskiej, dla jeszcze innych pokonanie własnych słabości, braków kondycyjnych i technicznych i samo wzięcie udziału w mistrzostwach.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony