Przejdź do treści
II KRÓLewski Piknik Lotniczy - plakat
Źródło artykułu

II KRÓLewski Piknik Lotniczy

Gmina Borki, wójt Radosław Sałata oraz GOKiS Borki zapraszają na II KRÓLewski Piknik Lotniczy, który odbędzie się w dniu 12 sierpnia 2023 r. w Borkach.

Poprzez organizację pikniku, chcemy nie tylko promować lokalną historię i postać płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego - pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 ale także zachęcić uczestników do zainteresowania się lotnictwem oraz umożliwić atrakcyjne spędzanie czasu – zachęca fanów lotnictwa do rezerwacji terminu w swoich kalendarzach wójt.

KRÓLewski Piknik Lotniczy zakończy sezon cywilnych pokazów lotniczych w Polsce. To jedna z ostatnich szans aby, zupełnie za darmo, zobaczyć na żywo popisy najlepszych pilotów i ich stalowych rumaków. Specjalnie dla widzów organizatorzy przygotowują lądowisko, aby tym razem pasjonaci lotnictwa mogli obserwować starty i lądowania, spotkać pilotów i poczuć niepowtarzalną atmosferę lotniczego pikniku.

Doświadczeni piloci zaprezentują swoje umiejętności w spektakularnych pokazach lotniczych. Organizatorzy spodziewają się czołówki zarówno krajowych asów lotnictwa jak i samolotów i gwiazdy spoza naszej granicy.

Na niebie zaprezentuje się Łukasz Czepiela, który 14 marca 2023 r. zadziwił lotniczy świat i jako pierwszy na świecie wylądował samolotem Carbon Cub na szczycie iczącego 56 pięter hotelu Burdż Al Arab w Dubaju.

"Następnym solistą będzie jeden z najbardziej rozpoznawalnych pilotów akrobacyjnych w Polsce i na Świecie - Artur Kielak, który zasiądzie za sterami samolotu Gamebird GB1 (rej. SP-EED).

W Borkach swoje umiejętności zaprezentuje formacja Cellfast Flying Team. Cztery samoloty, ale możliwości mnóstwo. W repertuarze mają widowiskowe mijanki, przegrupowania czy precyzyjne rozejścia. Członkowie zespołu poinformowali właśnie, że w tym roku powróci do formacji jako kolejny, piąty samolot w kluczu Socata MS-883 Rallye (SP-OLE).

Podczas pikniku wystąpi też czeski zespół akrobacyjny Flying Bulls. Cztery ultranowoczesne samoloty akrobacyjne XtremeAir XA42 w przepięknym malowaniu latające po niebie niczym jeden organizm. Pokaz Flying Bulls to mistrzowska precyzja latania w szyku połączona z zachwycającymi i mrożącymi krew w żyłach mijankami.

Kolejny pokaz wykona Retro Sky Team ze Słowacji - znakomita grupa rekonstrukcyjna. Retro Sky Team wykonuje pokazy na samolotach Zlin 226 i 526, Jakowlew Jak-52, Antonow AN-2 oraz na radzieckim dwupłatowym samolocie. Cztery samoloty Zlin 226 zostały pomalowane w barwach niemieckich samolotów Messerschmitt Bf 109. Przeciwnikiem samolotów Luftwaffe jest Zlin 526 w malowaniu radzieckiego samolotu Mig-3. Kolejne samoloty wspierające grupę rosyjską to Jak-52, PO-2 oraz AN-2. Wszyscy piloci noszą oryginalne niemieckie oraz rosyjskie mundury. Samoloty będą wykonywały symulacje bombardowania oraz walk powietrznych.

Przed fanami lotnictwa, którzy przybędą na II KRÓLewski Piknik Lotniczy, zaprezentuje się też w biało-czerwonym dwupłatowcu Hatz Classic Wojciech Hajdukiewicz. Skrzydła i śmigło tego dwumiejscowego samolotu są zbudowane z drewna, kadłub z rur stalowych, konstrukcja pokryta jest płótnem. Egzemplarz, który będzie można zobaczyć podczas podczas pokazów został wyprodukowany w Polsce na podstawie amerykańskich planów tego statku z lat sześćdziesiątych.

Podczas wydarzenia dostępna będzie wystawa statyczna samolotów oraz pokazy modeli latających.

Będzie też coś dla najmłodszych. Specjalna strefa dla dzieci z mnóstwem atrakcji, w tym dmuchane zamki i wiele innych rozrywek. Będzie to dla nich idealna okazja do poznawania świata lotnictwa i zaszczepienia w nich pasji do latania.

Nie zabraknie również świetnej muzyki na żywo, dzięki czemu atmosfera pikniku nabierze jeszcze większego koloru i zapewni gościom przybyłym na Piknik niekończącą się rozrywkę. Przygotujcie się na udział w koncertach znanych muzyków zaraz po pokazach!

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by spędzić pełen emocji dzień wśród niezwykłych maszyn i pasjonatów lotnictwa. Zapraszamy na II KRÓLewski Piknik Lotniczy.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony